70 відсотків домоволодінь Сумщини отримують субсидії на газ

У Сумській області понад 70% споживачів користуються субсидією на оплату за природний газ. Більшість таких домоволодінь не сплачує навіть визначений управліннями соцзахисту обов’язковий платіж.


Вперше за декілька років побутові споживачі області збільшили об’єми використання газу при значно теплішому осінньо-зимовому періоді, ніж у минулому році. Тобто система надання субсидій не стимулює населення до економії енергоресурсів.

Побутові споживачі – основні серед усіх категорій на Сумщині – споживають 45% природного газу. При цьому понад 70% домоволодінь області сплачують за газ за допомогою державної програми субсидій. Це означає, що більшу половину виручки постачальника газу – ТОВ «Сумигаз Збут» складають не гроші, а бюджетні зобов’язання, оформлені паперовими протоколами, які законодавство забороняє використовувати на забезпечення виробничої діяльність.

«Уряд спростив процедуру оформлення субсидії, після підвищення вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі і природного газу. Це стало причиною збільшення кількість субсидіантів в рази. За опалювальний період 2015-2016 років у Сумській області нараховані компенсації за використаний газ на суму 1,74 млрд грн», – зауважує директор ТОВ «Сумигаз Збут» Олена Руденко.

Діюча система субсидіювання позбавляє ТОВ «Сумигаз Збут» «живих коштів», що в свою чергу позбавляє підприємство можливості повноцінно обслуговувати клієнтів, платити заробітну плату, а головне у постачальника виникає борг за розподіл природного газу перед газорозподільною компанією ПАТ «Сумигаз». Такі «віртуальні» розрахунки ставлять під загрозу стабільне функціонування газорозподільних мереж та газопостачання Сумщини.

Родини із субсидіями не мають мотивації для економії газу. Спричинив зазначену ситуацію, затверджений Міністерством соціальної політики порядок розрахунку субсидій відповідно до соціальних норм, які виявилися більшими за фактичне споживання газу домогосподарствами України. Наслідком цих методологічних помилок стало те, що органи соціального захисту нараховували субсидії, які в півтора-два рази перевищують потреби.

Експерти газового ринку стверджують, що ситуацію врятує запровадження адресної монетизованої системи соціального захисту громадян. Зокрема вона дозволить незахищеним групам споживачів отримувати пільги та субсидії у грошовій формі на спеціальні рахунки, самостійно розраховуватись з постачальниками комунальних послуг, а зекономлені кошти спрямовувати на заходи з енергозбереження та підвищення енергоефективності власного домогосподарства.