Частка субсидій в оплаті за газ на Сумщині перевищила 90%

В опалювальному періоді 2016-2017 в Сумській області майже 280 тис клієнтів ТОВ «Сумигаз Збут» отримали субсидії на оплату за послуги газопостачання. Загальна сума оформлених субсидій склала 2,4 млрд грн.


За підсумками опалювального періоду 2016-2017 частка субсидій при оплаті побутовими споживачами за газ перевищила 90%. Субсидіями користуються 73% домогосподарств області. Значні темпи збільшення частки оплати за газ не грошима, а їх сурогатом – субсидіями – відбувається четвертий рік поспіль.

У ТОВ «Сумигаз Збут» відзначають, що бюджетна компенсація субсидій за газ, яка оформляється протоколами, не тільки має обмежену ліквідність, тобто нею неможливо оплатити закупівлю товарів, необхідних для обслуговування клієнтів, але і виплатити зарплату працівникам і податки. Ще одна проблема полягає в тому, що держбюджет з затримкою здійснює взаємозаліки по субсидійним протоколам, через що у «Сумигаз Збут» виникає дефіцит оборотних коштів, і перебої з оплатою за газ по всьому ланцюжку розрахунків за нього.

При зростанні частки субсидій в оплаті за газ, істотно зросло споживання газу мешканцями Сумської області. «За останній опалювальний період споживання газу мешканцями Сумської області зросла на 12% в порівнянні з 2015-2016. При цьому варто відзначити тенденція збільшення кількості субсідіантів, які не економлять дорогий ресурс, через те, що надані гранти іноді вдвічі перевищують фактичне використання газу», – прокоментувала директор ТОВ «Сумигаз збут» Олена Руденко.

Вирішенню ситуації може сприяти програма монетизації субсидій за прикладом європейської практики, коли споживач може зекономлені кошти державної допомоги, направити на заходи з енергоефективності – замінити старе опалювальне обладнання, утеплити будинок.