Ціни на головні харчі ростуть скоріше, ніж доходи пересічних українців

На цьому наголошує член Сумської обласної організації ОПОЗИЦІЙНОГО БЛОКУ Тамара Іщенко. І додає, що динаміку коливання цін на продукти, які більшою чи меншою мірою обов’язково є на кухні кожного українця, прийнято аналізувати за вартістю борщового набору.


«За підрахунками експертів із січня по жовтень продукти борщового набору подорожчали на 38%. Так, ціна на картоплю, цибулю і капусту виросла майже на 2 грн за кілограм, буряк – на одну грн. Вдвічі – з 4 до 8 грн збільшилася ціна на моркву, на 6 грн дорожчою стала сметана», – каже жінка.

Втім, у традиційному борщі все ж першу скрипку грає шматочок м’яса, з яким він зварений. Саме через ціни на м’ясо із року в рік борщові набори дорожчають. «Кусаються» телятина або свинина, кілограм якої зараз у Сумах коштує до 130 гривень. Їх замінюють більш бюджетним варіантом – куркою-бройлером. Та й тут українцям не до розкошів – виробники курятини, користуючись моментом, стрімко підвищують її вартість.

І якщо традиційний борщ обходився українцям у січні у 60 грн, то цієї осені вже 85 грн.

«Незважаючи на заяви уряду про те, що немає ніяких підстав для нестабільності цін на ринку продовольства, ціни ростуть чи не з кожним днем. Соромно стає за державу, коли спостерігаєш за бабцею на ринку, яка рахує копійки, аби купити бодай кістку для навару. У людей хронічно ні на що не вистачає коштів, а купівельна спроможність населення вже досягла дна», – наголошує опозиціонер.

Тамара Іщенко говорить, що представник програми розвитку ООН в Україні Ніл Уокер заявив, що за межею бідності живе 60% українців. А за версією Bloomberg Україна опинилась на 7-му місці серед найбідніших країн.

«Сьогодні зрозуміло, що політики, які прийшли до влади на останньому майдані, обдурили людей. Вони прагнули тільки посад та збагачення. Вони корисливі й не вміють керувати країною. Україні потрібен новий курс – курс миру, економічного розвитку та соціальної відповідальності. А це можливо лише з новою владою», – резюмувала політик.