Депутати Сумщини проситимуть кошти для перевезення пільговиків у держави

Звернення до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо фінансування з державного бюджету компенсації пільгового проїзду окремих категорій громадян автомобільним і залізничним транспортом планують направити обласні депутати.


Право на пільговий проїзд у громадському наземному транспорті різних видів сполучення на сьогодні мають 19 категорій громадян.

Відповідно до статті 29 Закону України «Про автомобільний транспорт» органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зобов’язані надавати перевізникам, які здійснюють пільгові перевезення та перевезення пасажирів за врегульованими тарифами, компенсацію відповідно до закону.

Оскільки право на отримання пільгового проїзду та категорії пільговиків визначені рішеннями державних органів влади, реалізація такого права має бути гарантованою державою, надаватись і фінансуватись уніфіковано за встановленими державою правилами та забезпечуватись нею у повному обсязі за рахунок коштів державного бюджету.

Але змінами до Бюджетного кодексу України з 2016 року норма щодо покриття зазначеної статті видатків за рахунок державного бюджету була виключена. При цьому, статтею 91 цього кодексу до видатків місцевих бюджетів віднесені видатки на компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян, у зв’язку з чим перевізники масово звертаються за компенсаційними коштами до місцевих органів влади.

Для всієї України сума, передбачена на виплату зазначеної компенсації в останній рік її надання, у планових показниках державного бюджету 2015 року складала 1,6 млрд гривень. На сьогодні на рівні регіону орієнтовна потреба в коштах для забезпечення пільгової категорії громадян Сумської області безоплатним проїздом у громадському транспорті обраховується на рівні 100 млн гривень, яка є непосильною для місцевих бюджетів області.

Ситуація в регіоні свідчить про фінансову неспроможність окремих місцевих громад через наявний дефіцит коштів на оплату праці в галузях освіти та охорони здоров’я, що зумовлений недостатніми обсягами освітньої та медичної субвенцій, а також додаткової дотації на здійснення переданих із державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров’я. На 2019 рік по області такий дефіцит попередньо обраховується в обсязі 122,4 млн гривень.

Відсутність державної компенсації за пільговий проїзд призводить до зниження рентабельності пасажирських перевезень, відмов перевізників пільговикам у перевезенні, обмеження права громадян на передбачені законодавством пільги та посилення соціальної напруги. Останньому також сприяє і підвищення адміністративної відповідальності перевізників за безпідставну відмову від пільгового перевезення громадян.

З метою забезпечення належного функціонування пасажирського транспорту, реалізації права окремих категорій громадян на пільговий проїзд, компенсації втрат перевізників у зв’язку із здійсненням пільгових перевезень депутати Сумської обласної ради пропонують унести зміни до Бюджетного кодексу України в частині повернення до статей 89 та 102 цього кодексу норм щодо фінансування компенсаційних виплат за надання пільгового проїзду за рахунок коштів субвенції з державного бюджету та передбачити відповідні кошти у Державному бюджеті на 2020 рік та наступні бюджетні періоди.