Дочасні чи чергові: думки експертів якими будуть місцеві вибори

Після дострокових парламентських команда Зеленського мріє оголосити дострокові місцеві вибори. Думки експертів з цього приводу розбігаються, –юридичних підстав немає, однак є політична воля новобраної провладної партії. Тож чого очікувати, і чи готуватися українцям до нових місцевих виборів читайте далі.


Згідно зі ст. 78 закону про місцеве самоврядування, дострокове припинення повноважень місцевої ради можливе у трьох випадках:

1) якщо місцева рада прийняла рішення з порушенням Конституції, цього та інших законів, прав і свобод громадян, ігноруючи при цьому вимоги компетентних органів про приведення цих рішень у відповідність до закону;

2) якщо сесії ради не проводяться без поважних причин у строки, встановлені цим законом, або рада не вирішує питань, віднесених до її відання;

3) передбачених законами України «Про військово-цивільні адміністрації» та «Про правовий режим воєнного стану».

Нібито перелік підстав для оголошення дострокових місцевих виборів дуже обмежений, але вже перший пункт з вище перелічених можна трактувати настільки широко, що фактично все залежить від фантазії ініціаторів дострокових виборів та політичної волі Верховної Ради.

Нагадаємо, як у 2008 році парламент відправив Київську міську раду та мера Києва на дострокові вибори.

Через рік, у 2009 році, за тією ж схемою парламент призначив дострокові вибори Тернопільської обласної ради, через внутрішній конфлікт губернатора та обласних парламентарів.

Але в усіх цих випадках справа торкалася конкретних «проблемних» рад та міських голів і парламент розглядав кожен випадок окремо.

Зараз же команда Зеленського, судячи з усього, хоче одним махом переобрати всіх голів місцевих рад. Які юридичні механізми «слуги народу» для цього оберуть – загадка, але їх може надихати історія парламенстких виборів і більшість депутатів у Верховній Раді від команди «Зе».

Голова парламентського комітету з питань держбудівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування Сергій Власенко зазначає, – законних підстав для зміни строку місцевих виборів по всій країні поки що немає. Однак, якщо «зе-депутати» вийдуть з якоюсь ініціативою правового характеру це питання може постати.

Варто також зазначити, що «Слуга народу» може переоцінити силу свого «бренду» як для місцевих виборів. Адже вибори в ОТГ показують, що на місцях часто голосують аж ніяк не за лідерів парламентських перегонів.

Тож, чи піде Зеленський на такі ризики наразі невідомо. Однак у штабі «Зе-команди» вже розпочали з меншого – «битви за Київ» і призначення свого голови КМДА, який перетягне на себе повноваження мера столиці Віталія Кличка.

Чим закінчиться ситуація покаже час, а поки що на місцях у посиленому режимі «чистять пір’ячко» і готуються до нових виборчих перегонів.