Газова “справа” Сумщини: історія та факти

За ініціативи працівників ПАТ «Укрнафта» та народного депутата фракції ВО «Батьківщина» В.В.Бухарєва «Укрнафті» продовжили ліцензію на добичу до 2037 року. Доведено, що спільно можливо вирішити найскладніше питання.


У середині літа одразу чотири села на Сумщині опинились «відрізаними» від газу. Їх мешканці в цьому не були винні. Біда прийшла зі столичних кабінетів Державної служби геології та надр України, де незаконно відмовили ПАТ «Укрнафта» у продовженні строку дії дозволу на добичу блакитного палива. І видобуток газу на Південно-Панасівському родовищі в Сумській області був зупинений. Більше місяця обласна влада не контролювала ситуацію.

Надзвичайна ситуація доводить, що через непродовження спецдозволів вже до кінця літа без централізованого газопостачання могли залишиться 8 населених пунктів Сумщини, де проживають понад 50 тисяч мешканців. Технічна можливість альтернативного централізованого газопостачання в цих населених пунктах відсутня. Приблизно півтори тисячі співробітників у Сумській області могли втратити стабільну роботу і заробіток для своїх родин. Болючий удар відчули б і місцеві громади, чиї бюджети залежать від податків, які сплачує нафтогазова компанія. Серйзними могли бути і втрати держави – вже у цьому році могли б недоотритмати близько 290 тис. тонн нафти та конденсату, 128 млн. м куб. нафтового газу, 88 млн. м куб. природного газу, а Державний бюджет від цього недоотримає 1,4 млрд. грн. рентної плати. Причому, після зупинки роботи, частину видобутку можна було втратити безповоротно.  

– Враховуючи надзвичайно гострий рівень проблеми, я був змушений напряму звернутися до вищих керівників органів влади – Прем’єр-міністра України, Голови Верховної Ради з проханням невідкладно втрутитись у ситуацію та вжити заходів щодо припинення незаконного блокування роботи Качанівського газопереробного заводу ПАТ «Укрнафта», – розповідає народний депутат України від фракції ВО «Батьківщина» Владислав Бухарєв, обраний саме на Сумщині по мажоритарному округу, до якого входить і газодобувна Охтирщина.

IMG_3804 IMG_3805IMG_3803

Часу для очікування практично не було. Адже щодня ситуація погіршувалася – за блокуванням роботи Качанівського газопереробного заводу могли б припинити видобуток ще на 4 родовищах Сумської області – Анастасіївському, Рибальскому, Артюхівському та Коржівському. Відчувалося, що потуг вирішити проблему обласним керівництвом було не достатньо. Включилися і народні депутати Сумщини – Владислав Бухарєв був найактивнішим серед них. Швидко включився у пошуки виходу із ситуації, зумів підключити до цього можливі важелі на самому вищому рівні. 11 липня В.В.Бухарєв направляє прем`єр-міністру В.Б.Гройсману депутатський запит, де у всіх деталях описав ситуацію щодо штучного і протизаконного, на його думку, блокування роботи Качаніввського газопереробного заводу і злочинного зволікання Держгеологією продовження «Укрнафті» дозволів на користування надрами. 14 липня це питання за ініціативи народного депутата від «Батьківщини» порушується в парламенту. Голова Верховної Ради Андрій Парубій надсилає до уряду запит Бухарєва і просить це питання вирішити негайно. Питання винесли на засідання Комісії з питань надрокористування при Державній службі геології і надр. І результат не забарився – 20 липня Державна служба геології та надр поінформувала, що нею прийняте рішення продовжити спеціальні дозволи (ліцензії) на користування надрами для найбільшої нафтовидобувної компанії Укрнафта на 20 років – до 2037 року.