Меморіал загиблим героям чи погреби: чим закінчиться соціальний конфлікт у Сумах?

У Сумах розгорівся соціальний конфлікт, у який втягнуті родини загиблих учасників АТО та жителі будинку по вул.20 років Перемоги, що знаходиться по сусідству з центральним кладовищем.


Справа в тому, що на Алеї Героїв, де поховані загиблі в ході антитерористичної операції, зводять стелу і бетонну триметрову стіну, яка має відгородити цвинтар від житлового будинку. Проект Меморіалу був представлений ще у червні 2015 року. Тоді проти ніхто не виступав.

На початку жовтня поточного року, коли робота активізувалася і підрядчик став розширяти територію кладовища, щоб розпочати зведення Меморіалу, жителі будинку висловили своє незадоволення. Вони нарікають на те, що знесені їх самовільно збудовані погреби та на два метри ближче до їхнього будинку перенесений паркан. Окрім цього, говорять, їх будинок може не витримати такого навантаження і рухнути від вібрацій, бо йому майже 150 років. У радянські часи тут розміщувався НКВД, тож невідомо, які там підвали і пустоти.

Родини похованих Героїв звернулися за допомогою до Сергія Савченка, батька загиблого Максима Савченка і той вирішив зібрати усі сторони конфлікту за круглим столом, аби дійти згоди. Під час спілкування з присутніми, яких було близько 50, він призвав усіх керуватися розумом, а не емоціями.

Проектанти запевняють, що будинок не постраждає, документи в нормі і будівництво триває згідно зі стандартами. Член правління БО «Громадський фонд Суми» Вадим Дубодєлов розповів, що коли починали роботу, не уявляли, що люди стануть спекулювати на такому. Наразі погреби розібрані. Біля будинку – тимчасовий паркан.

Батьки загиблих говорять, що не хочуть, аби могили їхніх дітей проклинали ті люди, з якими не знайшли взаєморозуміння і спільної мови.

Сергій Савченко зазначив: «Третій рік будується цей меморіал. Третій рік влада з’являється лише для того, щоб покласти квіти та пропіаритися у засобах масової інформації. Тільки зараз керівництво міста зрозуміло, що потрібно знаходити спільну мову з мешканцями, з сім’ями загиблих, з проектантами цього меморіалу. Якби сім’ї не підіймали цієї теми, то зрушень не було б. Я не ображаю владу і не збираюся цього робити. Проте, якби вона тримала руку на пульсі, то до людей ніхто б не приходив із погрозами. Будівництво тягнеться і тягнеться. Звісно, прикро, що на кладовищі стає більше могил, проте потрібно завершити цей меморіал. Я і ще 44 сім’ї загиблих хочемо одного: щоб там був порядок і завершилися роботи».

Міський голова Сум Олександр Лисенко пообіцяв відремонтувати будинок, зробити дах та інженерні мережі. «Ми усе виконаємо. А будинок поставимо в першу чергу по титульних списках для ремонту».

Сам меморіал добудовуватимуть у наступному році. Роботи цьогоріч припинять із настанням холодів.