На Сумщині ініціюватимуть створення регіональної програми захисту переселенців

Через бойові дії в Донбасі, які тривають уже п’ятий рік, в Україні налічується 1,5 млн переселенців. Держава рапортує про виконану стосовно цих громадян роботу. Насправді – це просто голі слова. Незважаючи на всі обіцянки влади, проблеми переселенців вирішуються дуже повільно або взагалі ніяк. Вони стикаються з проблемами доступності житла, нестачі робочих місць, отримання пенсій та соціальних виплат, оформлення документів, реєстрації місця проживання тощо.


Ситуацію, що склалася, обговорили в Сумах під час круглого столу, який відбувся за участі громадських організацій та представників політичних партій. Голова обласної організації, керівник фракції Опозиційного блоку в Сумській обласній раді Олександр Стрельченко наголосив, що сьогодні Україна позиціонує себе європейською державою. «У такому випадку уряд повинен переглянути політику захисту прав переміщених громадян і привести нормативно-правові акти у відповідність до норм міжнародного та національного права, а також стандартів ООН і Ради Європи. Так, уже на сьогодні наші колеги у Верховній Раді зареєстрували проект Постанови Верховної Ради №8255 «Про невідкладні заходи щодо вирішення проблем внутрішньо переміщених осіб та громадян, які проживають поблизу лінії зіткнення», проте влада не поспішає його розглядати», – зазначив він.

На Сумщині наразі проживає більше 11 тисяч переселенців. Тоді як минулого року їх було більше 16-ти тисяч. Люди повертаються під обстріли на окуповані території, не знайшовши вирішення своїх проблем. За інформацією Департаменту соціального захисту Сумської ОДА, менше половини внутрішньо переміщених осіб отримують соціальну адресну допомогу на проживання та оплату комунальних послуг.

Значно менше коштів і на благодійних рахунках департаменту соцзахисту. У 2015 році переселенці отримали 245 тисяч грн, нині лише 4 тисячі грн. Житло за рахунок державних коштів було придбано лише двом родинам.

Олександр Стрельченко акцентував увагу, що найголовніше зараз – зупинити війну. Але це не в силах місцевих депутатів. Тому запропонував присутнім записати всі пропозиції і відправити відповідним протоколом до вищих державних інстанцій. «На рівні області наша фракція буде ініціювати створення регіональної програми захисту переселенців. Щоб вони були захищені хоча б на території Сумщини», – підкреслив депутат.

Опозиціонер вважає, що треба провести перереєстрацію всіх переселенців і розробити багатофункціональний реєстр, аби знати точну цифру тих, хто вимушений був тікати від війни на мирну територію. Треба зробити прозорою систему фінансової допомоги від міжнародних донорів і держави на вирішення проблем переселенців. Необхідно вирішувати проблеми житла, працевлаштування, підтримки бізнесу і вимагати ухвалити законопроект, який дозволить переселенцям брати участь у виборах на рівні з усіма громадянами країни.

«Але для досягнення реальних, відчутних результатів потрібна системна робота і політична воля. А їх, на жаль, у нашого уряду немає», – зазначив політик.

Щодо виборчого права, то Олександр Стрельченко вважає, що влада свідомо позбавляє переселенців права голосу. «Влада боїться, що переселенці проголосують за її опонентів, тому всіма силами намагається обмежити їх у виборчому праві. І ця тенденція, на жаль, навряд чи зміниться до виборів, оскільки провладні політики вкрай зацікавлені в скороченні числа «неблагонадійних» виборців», – резюмував депутат.