На Сумщині хочуть затвердити Програму підтримки співробітництва територіальних громад

Про це йшла мова вчора за "круглим столом" у Сумському відокремленому підрозділі Центру розвитку місцевого самоврядування.


Між громадами вже почали укладатися договори, в рамках яких ОТГ та окремі населені пункти реалізують спільні проекти, що розвивають території, підвищують якість та доступність послуг, сприяють ефективному використанню коштів місцевих бюджетів.

Втім на Сумщині підписана лише одна така угода, тоді як в сусідній Полтавщині аж 38. Основними напрямками проектів співробітництва громад учасники «круглого столу» вбачають спільне фінансування підприємств комунальної форми власності, придбання техніки та обладнання для збору й вивезення ТПВ, вирішення проблеми якісного транспортного обслуговування, ремонт автодоріг місцевого значення, підвищення якості надання медичних послуг тощо. Вони приводили у приклад досвід Запорізької області, де у рамках спільного фінансування громади побудували асфальтний завод, підприємство, на якому виробляють тротуарну плитку і, таким чином вирішують проблему  доріг не лише в своєму регіоні, а ще й продають продукцію. А відтак мають кошти.

Заступник голови Сумської обласної ради Тетяна Головко говорить, що процес об’єднання територіальних громад на Сумщині триває і вже прийшов час зробити висновки, як громади будуть конкурувати і вибудовувати свою співпрацю між собою. «Зараз це питання актуальне, бо громади стали «на ноги», бачать свій ресурс і розуміють, у якому напрямку їм рухатися далі. Однозначно, що треба пробувати застосовувати різні моделі співпраці, тим більше, що громади не обмежені територіально», – зазначила посадовець.

Її підтримав директор Департаменту економічного розвитку і торгівлі Олександр Сітак: «Це питання не нове для області. Однозначно, не всі громади одразу погодяться на співробітництво. Треба концептуально визначитися з проектами розвитку на користь громади. Нехай їх буде поки що 2-3, але щоб вони були корисними і принесли результат. Це можуть бути проекти щодо розвитку туристичної інфраструктури, створення комунальних підприємств, підприємств із переробки сільськогосподарської продукції тощо».

Юрисконсульт Центру місцевого самоврядування Марина Лобова розповіла про сутність та форми, механізми стимулювання співробітництва територіальних громад, навіщо їм це потрібно, репрезентувала концепцію проекту обласної програми підтримки співробітництва територіальних громад на 2017-2019 роки. За її словами, подібна програма – перша в Україні і вона неабияк допоможе громадам у реалізації спільних проектів.