“Розумна громада”: як технології допоможуть громадам ефективно управляти своїми ресурсами

Сумські територіальні громади переходять на ефективне управління 2.0.


Зокрема, Березівська сільська ОТГ та Глухівська територіальна громада беруть участь у проекті “Е-рішення для громад”, що реалізується Центром розвитку інновацій за підтримки Програми «U-LEAD з Європою». Завдяки цьому проектові ОТГ отримають техно-інструменти для ефективного управління. Один з розробників таких програм є компанія FDI Ukraine, експерт з побудови Smart City.

“У нашій компанії є таке правило: якщо технології можуть покращити наше життя, ми зобов’язані їх використовувати. Користуючись цим принципом ми розробляли наші продукти для територіальних громад. Наша команда аналітиків проаналізувала головні проблеми та задачі громад в управлінні ОТГ і дійшли висновків, що більшість з них пов’язані саме з рутинною, подвійною та неефективною роботою, яку здійснюють громади. У час техно-революції у всьому світі, ми ще досі використовуємо мануфактуру. Громади ведуть обліки у Word, це не тільки не узабезпечує від помилок – елементарних описок у юридично важливих назвах, але і не має жодної можливості аналізувати великі масиви даних. Без аналітики, та вибудованній на її основі стратегії, управління громадами буде виглядати, як блукання сліпого у полі, що намагається знайти потрібний шлях. З ІТ-інструментами громади не тільки матимуть змогу бачити тенденції розвитку у їхньому регіоні, але і передбачати майбутні потреби”, – каже директор FDI Ukraine Микола Козлов.

Мета проекту – навчити ОТГ та міста України ефективно працювати з даними: бюджетними, демографічними, економічними та ін., аби правильно їх збирати, сортувати, аналізувати та приймати рішення на основі даних.

“Сьогоднішня картинка така, що різні об’єкти територіальної громади знаходяться у підпорядкуванні різних відомств: наприклад, медичних, чи культурних центрів, шкільних тощо. Відтак ми не бачимо повної картини: як відбувається розпорядження майном, скільки громада заробляє, які об’єкти простоюють. Сьогодні така інформація знаходиться у паперовому вигляді, а це стоси різних книг. З реєстром комунального майна ми зможемо ефективно керувати нашими ресурсами: здати в оренду чи продати, якщо це принесе користь громаді та буде стратегічним рішенням. Також ми плануємо вести електронний облік земель, у нашій громаді нині близько – 46 тис га, а це 50 тис. земельних ділянок. Облік яких зараз теж у паперовому вигляді, крім того, інвертаризацію не можна провести раз, адже інформація часто змінюється, звичайний ексель не впорається з такими задачами”, – каже Олексій Шавша, заступник начальника управління житлово-комунального господарства та земельних відносин Березівської сільської ради.

Громади мають нагоду перевести всі дані у електронний уніфікований вигляд та помістити їх до необхідних реєстрів: територіальних громад, комунального майна, реєстру обліку адрес та ін. Це дозволить бачити тенденції по зміні даних та будувати прогнози на майбутнє.

Більше розуміти потреби міста та ефективніше розпоряджатися його ресурсами допоможе ОТГ і реєстр адрес, який містить юридично правильні адреси та історію усіх перейменувань, чи навіть, які типові помилки допускаються при написанні певної адреси.

“Наше місто Глухів немале та налічує 40 тисяч жителів, але у нас немає обліку адрес, вірніше все, що ведеться – у паперовому вигляді. Можна уявити, що це не тільки копітка ручна робота, але і багато засторог щодо правильності написання адрес. До прикладу, процес перейменування вулиць: хто до нас прийшов, тому ми видали нові документи і завели картку обліку та зробили відповідний запис у журналі, а хто не прийшов, то лишився зі старими назвами вулиць у документі, що може викликати певні проблеми у переоформленні майна”, –  
каже Анна Платова, начальник бюджетного відділу фінансового управління Глухівської громади.