Сумське НВО на два тижні переходить у частковий режим оплачуваних простоїв

Протягом попереднього тижня у ПАТ «Сумське НВО» відбулася низка мітингів, ініційованих незалежною профспілкою, де лунали заклики не ставати до роботи, доки не буде заробітної плати, тим самим підбиваючи колектив на простої з його ініціативи (тобто такі, що не оплачуються). У той же час найближчі фінансові надходження в обсягах, що будуть достатніми для виплати півмісячного заробітку, на підприємстві очікуються не раніше першого тижня липня. З огляду на це керівництвом СНВО прийнято рішення на період із 25 червня по 6 липня 2018 року запровадити частковий режим оплачуваних простоїв, а також надати можливість всім бажаючим працівникам скористатися наявними відпустками або відгулами.


Як повідомив генеральний директор об’єднання Олексій Цимбал, Сумське НВО перебуває на порозі змін. «Більше року пішло на те, аби контракти, за які ми наполегливо боролися і на які сподівалися, нарешті, було запущено. Власне, оголошено старт ряду серйозних проектів компресорного спрямування на Близькому Сході. Перший транш за ними, а це близько 1 млн євро, котрих вистачить на виплату частини грудневого заробітку та першочергове забезпечення потреб виробництва, ми розраховували одержати ще в поточному місяці. Однак проходження коштів із даного регіону ускладнене, а відтак граничним терміном для їхнього отримання вважаємо перший тиждень липня», – розповів керівник підприємства.

Він також додав, що протягом наступного місяця повинні надійти ще 3 млн євро авансів за близькосхідними проектами, що дозволить пожвавити розрахунки з трудовим колективом, закупити чергову партію матеріалів та комплектуючих, сплатити за спожиті енергоносії тощо. Плануються надходження коштів із Близького Сходу і в серпні.

«Позитивні тенденції є й на узбецькому ринку. Наразі поступово розгортається забезпечення за замовленням на постачання роторів та робочих коліс для родовища Кокдумалак, а в липні очікуємо початку фінансування за договором на випуск обладнання для компресорної станції «Памук», – зазначив Олексій Цимбал. – До того ж великі надії покладаємо на вітчизняний ринок, де нині розігруються профільні для сумських машинобудівників тендери».

За словами гендиректора СНВО, названі проекти разом із діючими контрактами здатні призвести до позитивних зрушень на підприємстві, і статися це може вже у найближчі місяці. Проте в умовах, коли частина трудового колективу не налаштована працювати до виплати зарплати, а забезпечити її до вказаних вище строків немає змоги, прийнято колегіальне рішення про перехід об’єднання у режим оплачуваних простоїв на період із 25.06.2018 року до 06.07.2018 року, при цьому працівникам не потрібно буде перебувати на робочих місцях. Крім того, враховано побажання заводчан, озвучені під час останніх зустрічей із керівництвом Сумського НВО, а саме: співробітники, які мають невикористані відпустки або відгули за раніше відпрацьований час і воліють ними скористатися, можуть безперешкодно це зробити. Разом із тим режим тимчасових простоїв не застосовуватиметься до працівників, які задіяні на ділянках, де процеси є безперервними або нагальними.

«Дане рішення не є однозначним, утім, в умовах, що склалися: коли йшла мова про застосування простоїв з ініціативи самих робітників, як до того закликає незалежна профспілка, підбурюючи заводчан до несанкціонованих страйків (час таких простоїв не оплачується і не зараховується до трудового стажу), чи запровадження простоїв із вини роботодавця (в такому разі нараховується 2/3 від зарплати), це свого роду компроміс», – зазначив голова профспілки працівників машинобудування та металообробки СНВО Іван Совгіра.

Він також зауважив, що профспілка «Машметал» не ганяється за піаром і вважає мітинги далеко не найкращим варіантом вирішення проблем. «По перше, надходження коштів на виплату заробітної плати такі акції не прискорять, а, по друге, вони можуть ускладнити ситуацію, адже для діючих та потенційних замовників подібні заходи є тривожним сигналом», – сказав голова профкому.

На його переконання, діалог і конструктив, напевно, не такі помітні для громадськості, однак все ж таки вони дієві. Зокрема, за результатами переговорів з адміністрацією підприємства домовлено про те, що сумським машинобудівникам забезпечується можливість отримання низки послуг у рахунок заборгованості із зарплати. Це і придбання продуктів харчування у закладах ТОВ «Маш-Сервіс», й оздоровлення на базі відпочинку «Сонячна галявина» та в таборі «Чайка», і сплата за теплопостачання споживачами Котельні Північного промвузла. Діють також програми надання безвідсоткових позик, матеріальної допомоги, компенсації витрат на проведення складних операцій тощо.

«Кожна людина має право на особисту думку, власне бачення щодо способів врегулювання складних ситуацій. Всі вони заслуговують на повагу, звичайно, якщо не виходять за межі закону. Тим не менш, перед тим, як вдаватися до будь-яких дій, слід кілька разів обміркувати, чи не призведе миттєвий емоційний порив до гірших наслідків», – наголосив Іван Совгіра.