Сумських донорів давно пора занести в Книгу рекордів Гіннеса

14 червня весь світ відзначає день донора крові. Для Сум і Сумщини це особливе свято – адже наш обласний центр є столицею донорського руху не лише в Україні, але і в цілому світі.


За даними Міністерства охорони здоров’я в середньому по Україні показник донацій на тисячу населення складає близько 14, всього на минулий рік було зареєстровано близько 558 тис. донорів, з яких лише 46985 є активними і здають кров регулярно, від 3 разів на рік. В розвинених країнах показник донацій на тисячу населення складає до 40. В Америці – доходить до 100. Водночас в Сумах цей показник – 190! І цей факт гідний того, щоб опинитися у Книзі рекордів Гіннеса, адже сумчани у донорстві – безсумнівні рекордсмени!

Про це та багато іншого йшла мова на прес-конференції, яку Сумський обласний центр служби крові організував напередодні свята. 

– Цього року нашим девізом стало «Центр служби крові – дім для донора!», – говорить директор СОЦСК Наталія Трофименко. – Ми робимо все, щоб донори почували себе не у медичному закладі, а у колі друзів, щоб їм було затишно і комфортно. За минулий рік у нас побували делегації практично з усіх станцій українських переливання крові, з Польщі та Індії, наші працівники їздили з доповідями у Казахстан, Білорусію, Литву – і ми точно знаємо: таких показників немає більше ніде. І все це – завдяки чуйності та небайдужості наших людей. У нас багато поганого – дороги, продукти, екологія, але наші люди зі своєю душевністю, готовністю допомогти тим, хто потрапив у біду – це справжній золотий запас. Коли ми їздимо в інші області знайомитися з роботою місцевих станцій крові, найбільше вражають розповіді про ситуації, коли станції не можуть знайти донора для людини, яка негайно потребує крові. Ми настільки звикли, що у нас завжди є люди, готові допомогти, що ми просто не знаємо, як це – немає донора. Коли ми телефонуємо нашим донорам і кажемо, що їх кров комусь потрібна – вони ніколи не відмовляють, якщо мають таку можливість. 

У цьому році ми розширили свою діяльність уже на рівень районів, відкрили три філіали СОЦСК: у Шостці, Ромнах та Конотопі. У їх обладнання на сучасному рівні було вкладено понад 6,2 млн. гривень, створено 40 нових робочих місць. А мешканці районів тепер можуть не тільки долучитися до донорства у комфортних та безпечних умовах, а й дізнатися про стан свого здоров’я. Тому сподіваємося, донорський рух буде рости і надалі!

В Сумській області 35 донорів мають звання Заслужений донор України (всього в Україні їх 115 чоловік). Це означає, що вони безоплатно здали кров не менше 100 раз або плазму – 120 раз. Більше 4 тисяч жителів області удостоєні звання Почесний донор – для цього потрібно здати кров не менше 40 раз або плазму – 60. В обласному центрі окрім загальнодержавних пільг, таких як надбавка до пенсії, безкоштовне зубопротезування та ін., донори мають місцеві пільги – 25%-ну знижку на комунальні послуги, безкоштовний проїзд у комунальному транспорті, в останні два роки донори отримують матеріальну допомогу на оздоровлення – у 2018 році це 750 гривень.

– Сумська область забезпечена найякіснішими компонентами крові, які тільки можуть бути у світі – розповідає головний лікар СОЦСК Світлана Кривцун. – Все, що робиться у світі для забезпечення безпеки та якості компонентів крові – робиться і в нас. У першу чергу це ретельний підбір донорів. На кінець 2017 року в базі Сумського обласного центру служби крові було зареєстровано 45162 донори, 90% з них – штатні донори, які здають компоненти крові регулярно, щоразу проходять обстеження, їх стан здоров’я знаходиться під постійним контролем. Другий важливий фактор – це молодий кваліфікований персонал. Ми підбираємо для роботи молодь, очі якої горять, цій молоді хочеться навчатися і застосовувати свої знання на практиці, вдосконалювати свою роботу. 

На прес-конференції журналісти мали змогу познайомитися з кількома донорськими родинами, у яких компоненти крові здають практично всі, хто досяг повноліття. Подружжя подають гарний приклад дорослим дітям, а коли в сім’ю додаються зяті і невістки, вони теж стають донорами. Такі чудові українські родини є не лише в обласному центрі, а і в Сумському районі. Наприклад, сім’я директора ТОВ «Хлібодар» Сергія Карпенка, який прикладає багато зусиль для розвитку донорського руху в районі.
– Я всіх вітаю з Всесвітнім днем донора, – каже Сергій Михайлович, – і я дуже радий, що вся наша область причетна до цього руху. Коли я здавав кров вперше, у мене були деякі сумніви – але потрапивши вперше в Сумський центр крові побачив, що донорів там зустрічають з посмішкою, все обладнання – сучасне, матеріали – одноразові. Донацію в такому закладі справді можна рекомендувати друзям і знайомим, залучати до донорства членів сім’ї, знаючи, що для них це повністю безпечно. Цього року ми започаткували свій банк крові, щоб мати можливість, коли людина в критичній ситуації, не шукати благодійних донорів, а відразу надати їй допомогу. Тепер потрошку його наповнюємо – адже ми всі працюємо і живемо, щоб допомагати іншим. 
За день центр крові приймає до 350 донорів. Сумчани і жителі області охоче діляться компонентами крові з тими, хто їх потребує, і таким чином рятують життя інших. Це заслуговує найвищої пошани і поваги.