Тетяна Головко: «Боротьба за маленьке життя потребує суспільної підтримки»

Злоякісні новоутворення у дитячому віці залишаються одним з найбільш важких захворювань у світі. Найчастіше діагностують лейкози, злоякісні утворення головного мозку та лімфотоми. І ця проблема стосується не лише родин хворих дітей, а й представників влади та громадськості, медиків та науковців, юристів та спеціалістів соціальної сфери. Тож напередодні Всесвітнього дня онкохворої дитини, який відзначається 15 лютого, у Сумській обласній раді відбувся «круглий стіл», у ході якого говорили про проблеми дитячих онкологічних хвороб та шляхи їх вирішення.


Як зазначила заступник голови обласної ради Тетяна Головко, «боротьба за маленьке життя потребує суспільної підтримки. Діти мають право на найкраще своєчасне лікування і догляд. Маленьких пацієнтів з онкологічними захворюваннями слід також підтримувати морально і психологічно, оскільки процес боротьби з хворобою – це довгий шлях».

На Сумщині під диспансерним наглядом перебуває 155 дітей, хворих на онкогематологічні захворювання. Абсолютна кількість пацієнтів, яким діагностується рак, становить від  24 до 34 випадків на рік. Не дивлячись на такі цифри, Сумщина входить до п’ятірки кращих областей з виживання онкохворих дітей. Про це розповів начальник управління охорони здоров’я ОДА Сергій Бутенко.

«Дякуючи тому, що декілька років поспіль Сумська обласна рада виділяла адресну допомогу родинам онкохворих дітей, рівень забезпечення лікарськими засобами та виробами медичного призначення підвищився до 85-90%», – зазначила завідуюча онкогематологічним відділенням обласної дитячої лікарні Ліана Нікітенко.

Вона розповіла, що діти Сумщини лікуються у сприятливих умовах. Є державне фінансування, допомагають благодійні фонди, волонтери, які сприяють ефективному лікуванню і виживанню дітей.

Подякувала Ліана Кузьмівна керівництву та депутатському корпусу обласної ради за увагу до цієї важливої проблеми і зосередилася на ще одній, не менш важливій, а саме на забезпеченні компонентами крові хворих дітей. «У Києві проблематично розв’язати це питання. На Сумщині ж кров є завжди, при чому за останні 5 років не було жодного випадку захворюваності на гепатит чи інші інфекційні хвороби».

У зв’язку з цим головний лікар ТОВ «Сумський обласний центр служби крові» Світлана Кривцун розповіла, що Центр служби крові зводить до мінімуму ризики передачі інфекцій через кров. Звісно, бувають випадки, коли у донора виявляють хворобу, але, по-перше, вони поодинокі, а, по-друге, це робиться вчасно, і така кров не потрапляє ані в лікарні, ані для виготовлення препаратів крові.

Також присутні не обійшли увагою процеси реабілітації і соціалізації, які є не менш важливими за лікування. А Тетяна Головко наголосила: «Ми намагаємося активно реагувати на запити батьків, спілкуємося з районами, ОТГ, відслідковуємо, яку роботу проводять з такими дітьми на місцях. Для нас важливий соціальний супровід, реабілітація маленьких хворих і всіляка їм допомога».

У цьому сенсі плідно працює ГО «Батьки онкохворих дітей Сумщини», яка була створена у 2011 році. Голова організації Оксана Смольникова розповіла, що одним із напрямків їх діяльності є соціально-педагогічна підтримка дітей і їх батьків. З минулого року в області проходить акція «Радійте життю». Так сталося, що першими, хто прийшли у відділення з майстер-класами, спілкувалися з малими пацієнтами, обговорювали проблемні питання лікування, закупки обладнання, були очільник обласних парламентарів Володимир Токар і заступник голови обласної ради Тетяна Головко. Пізніше до них приєднався і депутат обласної ради Андрій Кисіль.

Останній, до речі, ініціював виділення 100 тисяч гривень на закупівлю інфузоматів, які були край необхідні відділенню дитячої онкогематології. «Онкохворі діти – це наша спільна біль і турбота, – наголосив депутат. – Я, часто відвідуючи лікарню, дивуюся стійкості маленьких пацієнтів. Вони не лише переносять біль, але й уміють так радіти життю, як ніхто інший. Саме в них треба вчитися оптимізму, вірити в краще і цінувати життя. А нам, представникам влади і суспільства, – максимально їм допомагати і не залишати родини онкохворих дітей сам-на-сам зі своїми проблемами».

Серед іншого учасники «круглого столу» обговорили питання й обласного онкологічного диспансеру. За словами головного лікаря закладу Володимира Конанихіна, щоб створити там належні умови, необхідно 200 млн грн. Сергій Бутенко зауважив, що таких коштів в обласному бюджеті немає. Втім, уже на цей рік визначені найголовніші пріоритети, серед яких ремонт поліклініки, акумуляція коштів на лінійний прискорювач.

Долучилися до розмови і голови профільних комісій обласної ради: з питань бюджету Микола Березін і з питань медицини та соцзахисту Магомед Галаєв. Зокрема Микола Березін зазначив, що з кожним роком на обласний бюджет усе більше лягає фінансове навантаження в питанні лікування людей з районів та міст області. Місцеві керівники не хочуть перераховувати кошти на лікування своїх же жителів. Депутат зазначив, що є резерви наповнення обласного бюджету, але цим треба займатися спільно.

Після тривалого обговорення учасники розмови в обласній раді зійшлися на необхідності розглянути можливість введення посад соціальних працівників у лікарнях, які б координували роботу в онкогематологічному відділенні, допомагали батькам і дітям справитися з хворобою, поліпшити інформування хворих щодо надходжень та витрат лікарських засобів.

Після заходу Тетяна Головко вручила подяки Сумської обласної ради за підтримку проведення заходів, спрямованих на розвиток благодійництва для допомоги хворим дітям, завідуючій онкогематологічним відділенням СОДКЛ Ліані Нікітенко, директору обласного центру позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю Ларисі Тихенко, головному лікарю ТОВ «Сумський обласний центр служби крові» Світлані Кривцун та генеральному директору ТОВ «Рекламно-виробнича компанія «Бінго» Тетяні Купрійчук.