Відбувся круглий стіл щодо бізнесових перспектив СНВО і планів із погашення зарплатної заборгованості

13 травня за ініціативи Сумської обласної державної адміністрації у ПАТ «Сумське НВО» пройшла зустріч, присвячена подальшим перспективам підприємства та шляхам подолання зарплатної кризи, спричиненої браком замовлень.


У нараді взяли участь перший заступник голови ОДА Олександр Марченко, перший заступник голови Сумської обласної ради Анатолій Річкаль, генеральний директор СНВО Олексій Цимбал разом з іншими функціональними керівниками, а також представники профспілок.

Даний круглий стіл став продовженням діалогу, започаткованого за результатами наради, що відбулася після того, як кілька сотень людей наприкінці квітня перекрили вул. Металургів із вимогою погасити зарплатну заборгованість.

«На попередній зустрічі ми намітили низку кроків для врегулювання ситуації. Нинішня наша мета – по-перше, з’ясувати, чи виконуються пункти протоколу, котрий тоді було підписано, і, по-друге, намітити наші наступні дії», – зауважив Олександр Марченко.

Стосовно реалізації раніше озвучених намірів Олексій Цимбал зазначив, що підприємство виконало взяті зобов’язання. Зокрема, до 1 травня трудовому колективу було перераховано першу половину грудневої зарплати, а з 13 травня здійснюється виплата другої частини заробітку за грудень.

«У цьому аспекті хотілося б відзначити велику роль обласної влади і передусім очільника Сумщини Миколи Клочка, завдяки зусиллям якого, врешті-решт, заводу перерахували пеню за несвоєчасно відшкодований ПДВ. Цих коштів вистачило на зарахування половини місячної зарплати сумським машинобудівникам, а також на проведення частини виплат тим, хто звільнився», – пояснив гендиректор СНВО.

Анатолій Річкаль у свою чергу додав, що обласна рада також виконала обіцянку, направивши звернення до Президента, Верховної Ради та Кабінету Міністрів України щодо розв’язання кризової ситуації, що склалася на підприємстві.

Наступне, на чому докладно зупинилися присутні, – подальші очікування керівництва об’єднання відносно наповнення портфеля замовлень та погашення зарплатної заборгованості. «Наш ринок збуту дуже звузився після початку агресії Кремля. Коли не брати до уваги нові ринки, котрі поки що дають вельми скромні обсяги робіт, то можна констатувати, що головні наші сподівання на 2017 рік – це проекти з Ірану та Узбекистану. При цьому з близькосхідними замовниками контракти ми уклали наприкінці минулого року, а от рішення узбецьких колег ще треба дочекатися. Разом з тим активна співпраця як з одними, так і другими зможе розпочатися не раніше, ніж у липні. В Ірані зараз вся увага прикута до президентських виборів, ділова активність завмерла і буде відновлена лише після того, як у тамтешніх владних кабінетах все стане на свої місця. З приводу Узбекистану, як я вже сказав, оголошення результатів тендерів, за які ми боремося, анонсується на другий місяць літа. Ми докладаємо всіх зусиль, щоб отримати в них перемогу. Але й конкуренти не дрімають і з радістю використовують події, що останнім часом мали місце довкола заводу. Звісно ж, нещодавня акція протесту викликала велике занепокоєння партнерів. 12 травня узбецька делегація навіть приїжджала на підприємство, аби пересвідчитися, чи варто розміщати у нас замовлення. І якщо технічний бік питання у них сумнівів не викликав, то настрої у колективі – ще й як», – зазначив Олексій Цимбал.

За його словами, адміністрація Сумського НВО зробить все від неї залежне, щоб до кінця травня виплатити працівникам першу половину січневого заробітку, а протягом червня видати другу його частину та половину зарплати за лютий. Активізувати виплати генеральний директор об’єднання розраховує у липні за умови, якщо іранці нарешті почнуть фінансувати підписані договори, а також стане відома доля узбецьких проектів.

«Профспілки, що діють в об’єднанні, вимагають погашати 1,5-місячну заборгованість щомісяця. Однак є об’єктивні реалії – наразі оборотних коштів обмаль. Безперечно, можна всі подальші надходження скерувати виключно на закриття зарплатного боргу, не сплачуючи, наприклад, за спожиті енергоресурси, не закуповуючи матеріали під виробничі потреби, але що далі? Вже за два-три місяці завод зупиниться. Можливо, для наших недоброзичливців це і є головна мета, але у нас інше завдання – керівництво СНВО прагне, щоб підприємство працювало. А відтак ми й далі балансуватимемо, розставлятимемо пріоритети і, сподіваюся, що все ж таки здолаємо ті складнощі, з якими довелося зіштовхнутися. Розраховуємо, що прорив станеться у липні. Якщо наші очікування виправдаються, зможемо вийти на той режим виплат, котрий вимагають профспілки. Коли ж ні, то, напевно, доведеться порушувати питання про скорочення, оскільки наявних нині обсягів робіт замало для утримання більш ніж шеститисячного трудового колективу», – сказав Олексій Цимбал.

Ще один шлях до нормалізації становища сумських машинобудівників – залучення до виконання замовлень на внутрішньому ринку. Проте поки що практика показує, що свої виробники вітчизняним замовникам (а це здебільшого держкомпанії) нецікаві. Подібного ставлення до національного продукту немає в жодній країні, наголосив керівник Сумського НВО.

«Ми зробили масу спроб достукатися до органів державної влади з тим, щоб зрештою вони перейшли від декларацій до конкретних дій відносно розвитку української промисловості та захисту нацвиробника. Але наразі жодних зрушень немає, і це, справді, пригнічує. Бо дуже не хочеться вірити, що ми, а разом із нами ще десятки машинобудівних підприємств держави, не потрібні власній країні. Ми ж не просимо подачок. Ми кажемо: дайте нам роботу. І можемо запевнити: зробимо її на совість – не гірше, ніж зарубіжні компанії, і при цьому значно дешевше», – додав Олексій Цимбал.

Продовжуючи тему зустрічі, Анатолій Річкаль зауважив, що обраний формат спілкування є максимально конструктивним. «Мітинги, перекриття вулиць жодної користі не принесуть. Це виключно та картинка, котру тільки й чекають вороги України і конкуренти СНВО. Я особисто був на акції по вул. Металургів. Там зібралося багато людей, які жодного стосунку до заводу не мають і зацікавлені у дестабілізації ситуації як всередині підприємства, так і загалом у Сумах та на Сумщині. Вони просто нахабно спекулюють емоціями машинобудівників і використовують їх у своїх цілях. І наша мета як влади – запобігти таким проявам. Зробити це можемо якраз із допомогою таких ось круглих столів, котрі варто проводити періодично і в подальшому. Нашому краю потрібен спокій і стабільність. Стосовно ж допомоги об’єднанню у питанні врегулювання кризового становища, то ми готові надавати будь-яку підтримку», – зауважив перший заступник голови облради.

Так само подальше цілковите сприяння СНВО пообіцяв і перший заступник голови Сумської облдержадміністрації Олександр Марченко. «ОДА разом з іншими органами місцевого самоврядування вже неодноразово зверталися до вищого керівництва держави з приводу підприємства, було докладено максимум зусиль, щоб об’єднанню почали більш-менш регулярно відшкодовувати ПДВ тощо. Ми й надалі будемо пліч-о-пліч із сумськими машинобудівниками. Доля СНВО – це так само доля міста й області. Головне – щоб було порозуміння всередині самого підприємства, бо саме колектив може як врятувати його, так і знищити», – наголосив Олександр Марченко.

За результатами наради було сформовано новий протокол, в якому зафіксовано зобов’язання адміністрації щодо погашення зарплатної заборгованості протягом травня-липня. Крім того, учасники круглого столу вказали на те, що необхідно знайти спосіб, як достукатися до державної влади, щоб вона нарешті зреагувала на ті проблеми, які нині переживає вітчизняне машинобудування та й загалом українська промисловість. Домовилися також провести чергову зустріч у такому ж форматі наприкінці наступного місяця, де обговорити свої подальші дії.