Відгримів фестиваль “Кролевецькі рушники”

На Кролевеччині відбувся Міжнародний літературно-мистецький фестиваль «Кролевецькі рушники».


На чотири дні Кролевеччина перетворилася на культурно-мистецький центр держави. Життя в районі наситилося яскравими подіями і особливим змістом. Свято відвідали письменники і артисти, знамениті й відомі діячі культури, мистецтв з України та найближчого зарубіжжя, своїми неперевершеними голосами зачаровували співаки з Китаю.

На історичному подвір’ї музею ткацтва, якому виповнилося 5 років, пройшло відкриття фестивалю. До всіх гостей рушникової Кролевеччини звернулися засновники дійства, а саме голова Оргкомітету Міжнародного фестивалю «Кролевецькі рушники», відомий поет, культурний і громадський діяч, Михайло Шевченко, народна артистка України, професор Національної музичної академії України імені Петра Чайковського, почесний громадянин міста Кролевця, Берегиня другого фестивалю (1996 рік) Євдокія Колесник. Щиро подякували майстрам художньої вишивки, пісні і слова, усім, хто рушниковими дорогами стелив славу фестивалю заступник начальника управління культури і туризму обласної державної адміністрації Раїса Грицаєнко та голова Кролевецької районної ради Микола Авраменко.

Свою творчість дарували присутнім народний гурт «Мальви», народний аматорський ансамбль «Берегиня», танцювальний колектив «Зодіак» Алтинівського сільського Будинку культури, поет-земляк з Сум Олександр Пєтух, ансамбль бандуристів дитячої школи мистецтв та солістка РБК Тетяна Широкова. У небі над Кролевцем зазвучав відомий до щему голос народного артиста України Юрія Рожкова «В небесах над Україною кролевецькі рушники» й усі підспівували та згадували людину, яка назавжди засіяла в душах любов до рушникового краю і його людей.

У ці святкові дні в культурних центрах Кролевця діяли різноманітні виставки, зокрема в музеї кролевецького ткацтва "Кролевецькі ткані рушники кінця ХІХ – початку ХХ століття з фондів музеїв України", де представлені експонати з Сумського обласного краєзнавчого музею, Державного історико-культурного заповідника у м. Путивль, Конотопського міського краєзнавчого музею, Кролевецького краєзнавчого музею та з приватних колекцій. У рамках фестивалю проведено пленер юних художників, присвячений 100-річчю з дня народження іменитого художника-земляка В. М. Руденка, в якому взяли участь вихованці дитячої школи мистецтв та відомі майстри пензля з Конотопа, Києва, Кролевця.

Для найменших шанувальників мистецтва організатори підготували яскраві концертні, розважальні програми за участі цікавих персонажів з відомих мультиків, циркових артистів, місцевих дитячих колективів тощо. Було репрезентовано дитячі книги від талановитих землячок Надії Данченко та Валентини Мироненко.

Традиційно в селах району пройшли гостини в хліборобських родинах, коли до сільських клубів виїжджають народні і заслужені, професійні і самодіяльні артисти, композитори, поети, щоб подарувати селянам найкраще, що мають – високе духовне мистецтво.

У рамках фестивалю працювали майстерні ткача, де гостей свята вчили творити характерний кролевецький рушник, проводячи майстер-класи для всіх охочих. 17 вересня відбулося два великих концерти: «Пісенна душа України» – культурно-мистецький проект з участю провідних фольклорних колективів України та з нагоди 35-річчя з дня створення народного аматорського вокального ансамблю «Реутинчанка» й «Фестивальна осінь» – літературно-музичний вечір за участі відомих поетів-піснярів, учасників Міжнародного літературно-мистецького фестивалю «Кролевецькі рушники».

Останній фестивальний день у неділю, 18 вересня, розпочався з туристичних мандрівок Кролевцем.

Апогеєм свята стали великі концерти у суботу і неділю – «Фестивальна осінь» – літературно-музичний вечір за участі відомих поетів-піснярів, та заключний гала-концерт, що тривали понад чотири години кожен. Глядацька зала районного Будинку культури раз-по-раз вибухала вдячними оплесками, щедро винагороджуючи кожного артиста.

Цього року в рамках фестивалю започатковано нову номінацію «Нові імена Кролевеччини», яка прославлятиме талановитих, юних дарувань. Першою зіркою, що отримала це звання стала талановита юна художниця, учениця Кролевецької дитячої школи мистецтв Аня Коноваленко.

Кульмінацією останнього фестивального дня стала церемонія вшанування Берегині. Почесне звання «Берегиня–2016» Міжнародного літературно-мистецького фестивалю «Кролевецькі рушники» присвоєно Валентині Мироненко, відомій в області журналістці, поетесі, яка багато років вела фестивальний літопис в обласні газеті «Сумщина». Вона – співавтор збірки «В небесах над Україною кролевецькі рушники» (2009), автор поетичних книжок «Сповідь», «Автографи серця», «Паралельні світи», «У полум’ї свічі Подих сьогодення», всі вони в різні роки репрезентувалися на фестивалі. Разом з учнями класу образотворчого мистецтва Кролевецької дитячої школи мистецтв створила і за сприяння депутата обласної ради Володимира Гороха видала віршовану абетку-скоромовку «Що у щуки за щокою?», яку цьогоріч отримав кожен першокласник Кролевеччини. Удвох з Берегинею дев’ятого рушникового фестивалю композитором Надією Данченко видали (за сприяння Віктора Хярма) збірник пісень «Білий вальс», який був репрезентований уже на нинішньому фестивалі.