Внутрішня комунікація: Шалигинська ОТГ вже три роки з громадським бюджетом

Понад 500 учасників-голосуючих, 23 втілені проєкти за ініціативою мешканців та близько 630 тисяч гривень на їх втілення – так виглядає три роки життя громадського бюджету на території Шалигинської ОТГ Глухівського району. 


За словами голови Шалигинської ОТГ Юрія Матвієнка, громадський бюджет у громаді працює з 2017 року, а передумовою його започаткування була ідея залучення жителів громади до діяльності ОТГ:

«Важливо, щоб у мешканців була можливість втілювати свої проєкти в життя, інколи якісь на перший погляд мрійливі, в щось конкретне,  те що точно потрібно мешканцям», – зазначає Юрій Матвієнко.

На реалізацію громадських проєктів щороку з бюджету Шалигинської ОТГ передбачається до 2% власних надходжень – 250 тисяч гривень.

Перший рік втілення бюджету участі – 2017 рік. Проєктів було подано 8,  реалізовано 5 на суму 100 тисяч гривень. 172 особи приняли участь в голосуванні.

«Дещо змінилась ситуація у 2018 році і важливу роль відіграли в цьому в.о. старости. Вони  надали роз’яснення активним громадянам та молоді щодо необхідності подання проєктних заявок, адже це додаткова можливість залучити більше коштів на територію свого села. Заявок було подано вже 9, а 8 успішно реалізовано на суму 214 тисяч гривень», – коментує голова.

Серед втілених проєктів облаштування кімнати здоров’я, придбання вуличних тренажерів, розважально-ігрові та дитячі майданчики, облаштування зон відпочинку.

У 2019 році кількість поданих проєктних заявок зросла до 17, з них 10 було реалізовано на суму 312 тисяч гривень. У голосуванні взяли участь вже 352 людини.

Як зазначає радниця з питань муніципальних фінансів Сумського регіонального офісу Програми «U-LEAD з Європою» Ірина Алєєва, у 2019 році можна спостерігати, що значно змінився напрям реалізації проєктів:

«Якщо раніше це були дитячі майданчики та зони відпочинку, то у 2019 році, ми можемо спостерігати подані проєкти, які стосуються розвитку спорту, облаштування бібліотек та будинків культури. Об’єкти невелички, але соціально важливі».

На думку Юрія Матвієнка, громадський бюджет – це не тільки механізм прозорого використання коштів, а й налагодження діалогу між владою і мешканцями громади, який сприяє довірі та порозумінню між собою. Тож, Шалигинська ОТГ у жодному разі не збирається відмовлятися від громадського бюджету.

Вже з першого квітня 2020 року Шалигинська селищна рада розпочне прийом проектних заявок щодо бюджету участі на 2021 рік.

«Наш офіс вже проводив та планує продовжити у майбутньому проведення заходів щодо впровадження громадського бюджету. І ми вже маємо гарні приклади від зазначеної та інших громад, які можуть стати дорожньою картою для тих ОТГ, які ще не застосовують цей важливий інструмент», – коментує керівниця Сумського РО Марина Лобова.

Нагадаємо, Шалигинська  ОТГ Глухівського району створилася наприкінці     2016 року та об’єднала 4 сільських, одну селищну ради та понад 4 тисячі мешканців.   До її складу увійшло 9  населенних пунктів: Вовківка, Гудове, Ходине, Шалигине, Ємадикіне, Старикове, Соснівка, Катеринівка, Сваркове.