Якщо не зупинити реалізацію медичної реформи, кожен день зволікання погіршуватиме становище країни і людей

Так вважає депутат обласної ради, голова регіональної організації Опозиційної платформи – За життя Олександр Стрельченко.


На його переконання, медична система в Україні знаходиться у край незадовільному стані. Особливо після того, коли реформа Супрун вбила всі напрацювання. Ми виявилися не готовими до спалахів кору, ботулізму. Зараз не витримуємо навали коронавірусу.

Станом на 2 квітня число заражених COVID-19 у світі перевищило 800 тис осіб, померли понад 40 тис. Через спалах недуги китайського походження, яка вражає легені, не менш важлива дата – 24 березня, Всесвітній день боротьби з туберкульозом – пройшла в Україні майже непоміченою. Тим часом Сумщина – на 11 місці в Україні за кількістю хворих, і на п’ятому – за показниками смертності. В цих умовах неприпустимо втратити заклади, де лікуються хворі на сухоти.

«При такій ситуації в країні, МОЗ не планує зупиняти медичну реформу, другий етап якої стартував 1 квітня. Це означає, що люди, які знаходяться в групах ризику, наприклад, хворі на туберкульоз, підуть на вулицю, оскільки тубдиспансери фінансуватимуться наполовину від норми. Хворі будуть розповсюджувати не лише паличку Коха, а ще й коронавірус, бо є до нього уразливими», – говорить Олександр Стрельченко.

Він наголосив, що їхня депутатська група протягом каденції ініціювала виділення коштів на тубдиспансер. Там були зроблені ремонти, закуплено обладнання, побудована їдальня. Каже, що вони й надалі готові утримувати заклад, аби хворі лікувалися там, а не блукали вулицями. Але для цього має бути воля уряду.

Директор медичний Сумської КНП СОР «Регіональний клінічний фтизіопульмонологічний медичний центр» Віталій Олещенко розповів, що у їхньому закладі щороку лікується півтисячі жителів області. Поки що вони забезпечені протитуберкульозними препаратами, та й хворі, які потребують стаціонарної допомоги за станом здоров’я, госпіталізуються без обмежень. Водночас залишається невідомим, в яких умовах працюватимуть після впровадження другого етапу реформи і скільки коштів отримають від НСЗУ.

«Якщо минулого року році на тубдиспансер виділили 30 млн грн, то НСЗУ виділить зараз тільки 13 чи 14 млн грн, – говорить Олександр Стрельченко, – тому вже зрозуміло, що цих коштів не вистачить. Медперсонал попереджають про скорочення. Це дуже велика проблема, і вона стосується не тільки тубдиспансеру, а й диспансеру радіаційного захисту населення, госпіталю ветеранів війни, протитуберкульозних обласних санаторіїв».

Опозиціонери закликають владу зберегти медичні заклади і вузьких спеціалістів. Говорять, саме зараз українці потребують фахової допомоги лікарів, і саме зараз посадовці мають усвідомити важливість роботи медиків.

«На останній сесії обласної ради ми задавали питання керівнику області, як функціонуватимуть медичні заклади з 1 квітня? Але відповіді так і не почули! Наша політична сила розробила антикризовий план для боротьби з поширення епідемії і для захисту людей. Першим пунктом у ньому є вимога зупинити реалізацію медичної реформи і закриття лікарень. Якщо цього не зробити, то кожен день зволікання, нерішучості та бездіяльності погіршуватиме становище країни і людей», – резюмував Олександр Стрельченко.