Чому зарубіжні «одноденки», а не вітчизняний виробник із 120-річним досвідом роботи?

З таким запитанням звернулися представники трудового колективу ПАТ «Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання» до голови правління ПАТ «Укргазвидобування» Олега Прохоренка, який перебував із робочим візитом у Сумах 10 серпня.


Керівник «Укргазвидобування» прибув до Сум на запрошення голови облдержадміністрації Миколи Клочка з метою підписати меморандум про співпрацю з місцевими товаровиробниками. У програмі свого візиту він передбачив відвідування ПАТ «Сумське НВО».

Щоб столичний гість зміг на ділі побачити потенціал підприємства, йому організували екскурсію профільним виробництвом, котре спеціалізується на випуску газоперекачувальних агрегатів і компресорів, а також продемонстрували роботу науково-випробувального комплексу, аналогів якому на території СНД не існує.

У той же час в сумських машинобудівників накопичилося чимало питань до голови правління «Укргазвидобування», оскільки протягом поточного року об'єднання найактивнішим чином брало участь в тендерах даної держкомпанії. Проте перевага була віддана сумнівним фірмам, у яких немає ані необхідних виробничих потужностей, ані персоналу.

«У квітні команда фахівців підприємства проводила презентацію в стінах «Укргазвидобування», розповідаючи, чим саме ми можемо бути корисні вітчизняній газодобувній галузі, наскільки багатий наш досвід і широкі компетенції. Сьогодні Ви змогли в цьому переконатися особисто, – зазначив генеральний директор Сумського НВО Олексій Цимбал, звертаючись до Олега Прохоренка. – Під час нашого попереднього спілкування Ви запевнили, що прийшли в «Укргазвидобування», щоб вивести його на абсолютно новий рівень прозорості в прийнятті рішень. Однак конкурси проведені непрозоро, а перемога віддана фірмам, зареєстрованим за кордоном. Із розіграних тендерів за номенклатурою, яку сумські машинобудівники успішно освоїли і поставили багатьом замовникам (а мова йде про чималу суму – 400 млн грн), нам дісталося лишень 29 млн грн. На цю зустріч прийшли представники трудового колективу. Чи можете Ви пояснити нам, чим ми гірші?»

Олег Прохоренко повідомив, що зобов’язаний шукати баланс інтересів, і запевнив, що модернізація «Укргазвидобування» тільки розгортається, вона проводитиметься і в наступних роках. Хоча на це заводчани відреагували по-своєму. «Цей час ще потрібно якось прожити», – звучало з залу. «Треба, щоб підприємство розвивалося, відповідало європейському рівню. Ми готові співпрацювати, шукати спільні рішення», – продовжив керівник ПАТ «Укргазвидобування».

Губернатор Сумщини Микола Клочко зазначив, що якість продукції СНВО відповідає міжнародним вимогам, отже – й українським, а також наполіг, що містоутворююче підприємство, котре відіграє вагому роль не тільки в Сумах, а й в області, необхідно підтримати в скрутну хвилину.

У свою чергу Олег Прохоренко заявив, що всі процедури пройшли відкрито і переміг сильніший. Такий вислів здивував директора з продажів об'єднання Олександра Месхію, який готував пропозиції на тендери «Укргазвидобування». «Замовник повинен порівнювати зіставні параметри, але нам не було надано можливості зробити технічний захист пропозицій: ні своїх, ні конкурентів. Окремі умови конкурсів були оприлюднені тільки після завершення тендерів. Такий підхід не можна назвати прозорим», – сказав Олександр Месхія.

Дуже розраховував на замовлення ПАТ «Укргазвидобування» і трудовий колектив. «Нас намагається поставити на коліна зовнішній агресор – Росія. А тепер ось виходить, що і вітчизняні держкомпанії відвертаються від своїх. Сумському НВО в цьому році виповнюється 120 років, нашу продукцію експлуатують на різних континентах. Скажіть: ті фірмочки, яким Ви віддали замовлення, можуть похвалитися чимось подібним? Чому Ви нас ігноруєте? Колектив вже на межі, люди готові не тільки під облдержадміністрацію виходити, а й під стінами Верховної Ради, адміністрацією Президента оселитися», – заявив голова профспілки «Машметал» Іван Совгіра. «Ми збудували більшість українських компресорних станцій, які вірою та правдою служать вже не одне десятиліття. А коли прийшов час їх реконструювати, так нам вказують на двері. І це в рідній країні! Де ще так ставляться до своїх товаровиробників?» – поцікавився котельник цеху №24 Сергій Карпенко.

На завершення бесіди Олег Прохоренко запевнив, що готовий до подальшого діалогу з ПАТ «Сумське НВО», а також що «Укргазвидобування» вдосконалюватиме систему проведення тендерів. Чи не розходяться ці слова з ділом, покаже час.