Фінансові показники ОТГ Сумщини за 2019 рік:  хто скільки заробив та як витратив?

Яка з громад Сумщини є лідером щодо збільшення бюджету? Яка більше за всіх витрачає зароблене і на вирішення яких питань? Скільки коштів у середньому було передбачено на одного мешканця ОТГ у 2019 році? Та скільки витрат пішло на утримання управлінського апарату?


Сумським регіональним офісом Програми «U-LEAD з Європою» підготовлено моніторинг показників бюджетів об’єднаних територіальних громад області за 2019 рік, за матеріалами, які були опубліковані на сайті Департаменту фінансів Сумської облдержадміністрації.

Сукупні власні доходи по 29 ОТГ області, які мали прямі міжбюджетні відносини з Державним бюджетом, за 2019 рік склали 1103,1 млн грн, і цей показник надходжень у порівнянні з 2018 роком виріс на 167,2 млн грн або на 18%. Лідерами серед ОТГ щодо зростання бюджету є Березівська ОТГ (+48,3%), а щодо зменшення – Миропільська ОТГ (-9,8%), – повідомляє Ірина Алєєва, радниця з питань муніципальних фінансів та управління Сумського РО.

Цікавими є фінансові показники власних доходів у розрахунку на 1 мешканця громади у 2019 році. В середньому по ОТГ Сумщини цей показник склав 5165 грн. Очолюють рейтинг за цим критерієм Комишанська та Чернеччинська громади –  12600 та 9637 грн на одного мешканця відповідно. Найменший показник – у Чупахівській ОТГ (2346 грн) та Грунській ОТГ (2539 грн).

У питанні наповнення бюджетів ОТГ можна визначити головні джерела: ПДФО – 598,4 млн. грн (54% власних доходів); плата за землю – 210 млн. грн (19% власних доходів); єдиний податок – 155 млн. грн (14% власних доходів).

ПДФО займає перше місце у питанні наповнення місцевих бюджетів серед інших джерел і коливається від 32% – у Березівській ОТГ до 73% – у Миколаівській ОТГ (Сумського району).

Місцеві податки і збори у середньому по ОТГ області формують 34% власних доходів, що  склало 377,7 млн грн за 2019 рік.

Щодо видатків ОТГ, які здійснювались на фінансування тих чи інших напрямків, то лідером за цим показником є бюджет Тростянецької ОТГ – 199 млн грн, найменший показник – у Коровинської ОТГ – 22 млн грн.

Видатки загального фонду на одного мешканця в середньому по ОТГ області складають 8321 гривень. У розрізі окремих громад цей показник коливається від 5750 грн у Коровинській ОТГ до 16187 грн у Комишанській ОТГ, – коментує Ірина Алєєва.

У структурі сумарних витрат ОТГ Сумської області більше всіх потребує сфера освіти – 51%.

За підсумками 2019 року в середньому по всіх ОТГ Сумської області витрати на утримання апарату управління у доходах загального фонду (без урахування трансфертів) становить 22%. Найбільший показник – у Чупахівської ОТГ (47%) та Верхньосироватської ОТГ (38%). Найекономнішими виявилася Тростянецька ОТГ (12%), а також Комишанська та  Кролевецька ОТГ, де цей показник склав 13%.

«Цей моніторинг – це не лише сухі цифри. Це, насамперед, орієнтир для громад у їх подальшій діяльності, адже він виявляє як сильні місця, так і ті, над якими треба працювати. Загалом дані моніторингу, безумовно, свідчать про успішність реформи децентралізації, адже ми бачимо позитивну динаміку в частині збільшення сукупних власних доходів в середньому майже на 20%», – підсумовує керівниця Сумського регіонального офісу Марина Лобова.

Програма «U-LEAD з Європою» підтримує децентралізацію та регіональну політику в Україні, реалізується за участі ряду донорів та спільно фінансується Європейським Союзом та його державами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією.