Громадський бюджет – один з інструментів досягнення ефективного партнерства з громадою міста Суми

Очільник Сум Олександр ЛИСЕНКО зустрівся з експертами Ради Європи з питань реалізації проєкту «Партиципативне бюджетування для підвищення рівня інклюзивності на місцевому рівні у Сумах».


Під час зустрічі міський голова, керівники структурних підрозділів та експерти обговорили, яким чином удосконалити механізм залучення містян до розподілу бюджетних коштів та участі в управлінських процесах й ефективному розвитку міста.

Керівник обласного центру підкреслив, що з поточного року громадське бюджетування у Сумах розширить свої кордони реалізації у зв’язку зі створенням міської об’єднаної територіальної громади.

«Участь містян в управлінні містом є пріоритетним і громадський бюджет – один з інструментів досягнення ефективного партнерства з громадою. Ми зацікавлені у розвитку міста і вважаємо, що парципаторний бюджет цьому сприятиме. Ми завжди чітко говоримо громаді, що бюджет – це кошти платників податків і найкраще формування бюджету – це формування пропозицій разом з громадою. На моє переконання, головне у прийнятті бюджету – відкритість, для цього ми й проводимо громадські обговорення, встановлюємо бюджетний регламент, співпрацюємо з громадськими організаціями. Адже найкращим рішенням буде рішення людей. Співпраця з Конгресом для нас також є надзвичайно важливою, адже ми потребуємо свіжого погляду, слушних пропозицій, зауважень та нового бачення», – додав Олександр Лисенко.

Директор департаменту комунікацій та інформаційної політики Антоніна КОХАН повідомила, що партиципаторний бюджет, який запроваджений у Сумах з 2016 року, громадою сприймається позитивно. За її словами, завдяки реалізації громадських ініціатив змінюється не лише місто, а й безпосередньо його мешканці – вони стали активніші і дедалі більше вражають своїм новаторським підходом, цікавими ініціативами.

«Люди вірять, що вони можуть змінити громадський простір, сформувати його на власне бачення. Партиципаторне бюджетування – це додатковий інструмент відновлення довіри до влади, встановлення комунікації між громадою і владою, який підвищує ефективність та конструктив у роботі органів місцевого самоврядування», – наголосила посадовиця.

У свою чергу начальник управління комунікацій та інформаційного забезпечення Андрій МОША зауважив, що масштабність проведення конкурсу громадських проєктів вражає не менше.

«У 2019 році ми встановили кілька рекордів: найбільша кількість поданих проєктів – 90 та наймасовіша участь мешканців у голосуванні – 19 тисяч осіб. Зауважимо, 90% голосів було подано в електронному форматі. Знаково й те, що проєкт-переможець отримав майже 4000 голосів підтримки», – говорить начальник управління.

Експерт з питань залучення громадськості та відкритого врядування Ради Європи Аісте СЛАЮТЕ (Ірландія) зробила висновок, що міська влада, дійсно, зацікавлена у розвитку, підтримці та турботі громади, а головне показує прозорість своєї роботи.

Зі своєю колегою погодився і український експерт з питань залучення громадськості та відкритого врядування Ради Європи Сергій КАРЕЛІН, який не вперше приїздить до Сум.

«Ваше місто дійсно еволюціонувало: в плані прозорості бюджету та роботи з громадянами. Ви задаєте нові стандарти для всієї України. В Європі існує поняття трикутнику «Прозорість. Підзвітність. Участь». Бачу, що ви дотримуєтесь цієї формули. А от однією із влучних пропозицій як нововведення у партисипації у Сумах може бути запровадження шкільного бюджету участі – це новий тренд, родом з Полтавської області. Тобто авторами проєктів постають діти. Основна перевага у тому, що їхні ідеї креативні та докорінно інші від ідей дорослих. На додаток, участь у подібному сприятиме бажанню залишитись в Україні та зупинить процес міграції – дитина залишить тут слід, щось побудує, навчиться проєктному менеджменту, агітації, стане лідером, таким чином сформується майбутній своєрідний кадровий резерв», – допускає Сергій Карелін.

Під час спілкування з експертами мова йшла і про більшу інклюзивність партиципаторного бюджетування, можливості поширення досвіду Сум на область та впровадження бюджету участі області, визначення пріоритетів розподілу бюджетних коштів спільно з громадою тощо.

Потому експерти провели зустрічі із членами Координаційної ради з питань громадського (партиципаторного) бюджету м. Суми та громадськістю – авторами проєктів, представниками Піщанського старостинського округу, громадських об’єднань внутрішньо переміщених осіб, сумчан з особливим потребами, іноземних студентів.

За результатами зустрічей експерти нададуть свої рекомендації щодо удосконалення громадського бюджету у Сумах.

Джерело