Ми проти монетизації пільг на проїзд на Сумщині

Таку категоричну думку висловили учасники бойових дій, ліквідатори аварії на ЧАЕС, представники громадських організацій на засіданні координаційної ради, що відбулось під керівництвом голови облдержадміністрації Миколи Клочка.


Обурення учасників засідання викликала Постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання пільг у готівковій формі з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах» від 14 березня 2018 року №197, яка передбачає монетизацію пільгових перевезень не менше, ніж 30 поїздок на місяць. Проти такого рішення і виступають учасники бойових дій.

«У людей виникло питання, чому саме 30 поїздок по три гривні? Ми розуміємо, що все навантаження по пільгам держава не може брати на себе, але 30 поїздок – це не серйозно. Йдеться тільки про комунальний транспорт, але не завжди і не скрізь можна доїхати таким транспортом – часто доводиться їхати з пересадками. На Сумщині комунальний транспорт не розвинений – переважає маршрутне таксі, однак на такий проїзд монетизація не розповсюджується. І доки у нас не буде належної кількості транспорту, яким скрізь можна доїхати, ми виступатимемо проти цієї монетизації», – виловив думку один із активістів.

Заступник директора Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Людмила Мусіяка уточнила: «У Постанові прописано те, що органи місцевого самоврядування можуть самі приймати рішення на території того чи іншого населеного пункту щодо монетизації цих пільг. Однак, у ній також зазначено, що після того, як  Постанова набуде  чинності, облдержадміністраціям у двомісячний термін необхідно затвердити розмір щомісячної готівкової виплати у 2018 році. Ті люди, які майже нікуди не їздять, задоволені, що їм заплатять якісь гроші, а ті, які користуються транспортом постійно, будуть проти таких нововведень».

«Наприклад, коли двічі в день їдеш на роботу і з роботи та ще й з пересадкою, то це вже виходить 20 гривень, бо з багатьох місць не можна виїхати комунальним транспортом, а компенсуватимуть тільки 4 грн. 50 коп. У найближчих країнах-сусідках: Польщі, Литві, вже проходили процес монетизації, однак дуже швидко від цього відмовились», – підрахували грошову компенсацію демобілізовані учасники АТО.

«Ця програма монетизації у будь-якому разі має прийматися і, щоб саме у пільговиків не змінилася процедура оплати проїзду, кошти все одно мають виділятися з обласного і місцевих бюджетів, щоб уникнути ситуацій, коли перевізники стверджують, що їм не надали кошти за перевезення пільгових категорій», – прокоментував Микола Клочко.

Очільник області надав висновок: «До наступної сесії обласної ради нам необхідно розробити звернення, яке має пройти всі необхідні депутатські комісії, з проханням, щоб постанову скасували або вдосконалили за нашими конкретними пропозиціями. Облдержадміністрація його підтримає. Ми не допустимо погіршення ситуації, намагатимемось розробляти механізми, які тільки покращуватимуть умови для чорнобильців і учасників бойових дій».

«На сайті Президента України є петиція з приводу відміни цієї Постанови, необхідно набрати 25 тисяч підписів. Окрім цього, у Постанові визначено 10 категорій населення, які підпадають під монетизацію, але навіть немає пенсіонерів за віком та інвалідів загального захворювання 3 групи. Якщо враховувати лише ті 10 категорій, то в області для монетизації необхідно виділити 65 мільйонів, якщо додати пенсіонерів та інвалідів, то виходить 235 мільйонів гривень для того, щоб реалізувати монетизацію на Сумщині. Це не підйомна сума для області», – наголосила Людмила Мусіяка.