Микола Войтенко: Бюджет Сумщини на 2020 рік – це повне розчарування

«Головний фінансовий документ Сумщини на 2020 рік, який депутати затвердили минулої п’ятниці на черговій сесії обласної ради, – це повне розчарування. Видаткова частина бюджету – 2,9 мільярдів грн. Це на 3 мільярди 7 мільйонів грн менше минулорічного кошторису», – заявив в інтерв’ю телеканалу АТВ депутат обласної ради, представник депутатської групи “Опозиційна платформа – За життя” Микола Войтенко.


Основна причина в тому, що Уряд у 2020 році суттєво «порізав» фінансове забезпечення з державного бюджету багатьох напрямків, від яких залежить стабільний розвиток регіонів, значно збільшивши соціальне навантаження на місцеві бюджети. Він переклав проблеми з фінансуванням коледжів, закладів профтехосвіти, дошкільної та позашкільної освіти, ДЮСШ на обласні та місцеві кошториси. Тобто в ситуації, коли економіка країни знаходиться в критичному стані і керівникам самоврядування немає звідки брати кошти, їм доведеться скорочувати підприємства чи звільняти частину працівників. Аналогічна ситуація з пільговими перевезеннями та багатьма іншими напрямами видатків, які здійснюють органи місцевого самоврядування. Але найбільший головний біль керівників місцевого самоврядування – медичні заклади, оскільки до 1 квітня 2020 року виділяє кошти на їх утримання держбюджет, а далі – Національна служба здоров’я України. А з нею не всі заклади зможуть заключити договори через відсутність необхідного обладнання і фахівців, як того вимагає НСЗУ.

Де ж знайти додаткові фінанси на місцях на усі ці потреби – Уряд не каже. Натомість він знає, де знайти кошти на захмарні зарплати та премії своїм міністрам, як, наприклад, зробити зарплату директору «Укрпошти» вдвічі вищу ніж у Президента США.

Микола Войтенко обурюється ще й тим, що під час прийняття найголовнішого фінансового документу області на пленарному засідання сесії були відсутні керівники облдержадміністрації, хоча обіцяли об’єднуватися, нести спільну відповідальність за наповнення бюджету та його виконання. «Ми проголосували за бюджет, не дивлячись, що він негативний, бо не маємо морального права перед виборцями залишити область без кошторису. Втім, нам ще не раз прийдеться працювати над його вдосконаленням, оптимізацією та наповненням. Бо, на жаль, це бюджет, який не вирішує проблем соціальної справедливості і питань підтримки розвитку економіки, натомість перекладає величезний державний фінансовий вантаж на регіон», – заявив Микола Войтенко.

Він каже, що тенденція перекладання на плечі місцевих бюджетів фінансування захищених державних програм дуже загрозлива – адже в умовах збільшення видатків, не підкріплених реальним асигнуванням, і відсутності чіткої гарантії зростання доходів, подальша ефективна робота місцевого самоврядування під питанням.