Мова в Україні – об’єкт маніпулятивних стратегій, який штучно політизується

Сьогодні в Україні відзначають День української писемності і мови. Беззаперечно, мова – це скарбниця безцінних думок, емоцій, знань, життєвого досвіду. Водночас нині – це й об’єкт маніпулятивних стратегій, який штучно політизується.


Представниця Сумської обласної організації Опозиційного блоку Тамара Іщенко говорить, що її, як освітянку за дипломом, дуже бентежить те, що сьогодні Україну захлиснула хвиля лихослів’я. Брутальні слова, ненормативна лексика захопила дитяче, підліткове, молодіжне середовище.

«Суспільство має турбувати той факт, що залежність від нецензурних висловлювань посідає ІІІ місце після тютюнопаління та алкоголізму. Лайка лунає з екранів телевізорів, у кабінетах посадовців, у багатолюдних громадських місцях і 55% відсотків українців це не шокує. Порівняно недавно такі слова вважалися хуліганством і людина платила за них штраф, або й відбувала 15 діб виправних робіт», – зазначає Тамара Дмитрівна.

Нині до лихослів’я додалася і політика, продовжує Тамара Іщенко. Так, лише вчора Опозиційний блок поширив заяву, в якій ідеться про скасування закону про україномовні квоти на розмовне і музичне мовлення. «Примусові квоти і заборони – пряме порушення прав і свобод громадян, обмеження їх можливостей вибору. Люди повинні мати право самі вибирати, що і якою мовою дивитися чи слухати. «Опозиційний блок» вимагає скасувати всі обмеження для теле- і радіокомпаній, крім тих, які передбачені фінансовим законодавством і Кримінальним кодексом», – йдеться у заяві. Бо це створює лише непотрібне напруження в суспільстві.

«За даними соціальних досліджень Українського міжнародного інституту соціології, в нашій країні говорять і думають українською 38%, 49% – російською, 14% – обома мовами. Мовне питання завжди було гострим і болючим, і політики мають це завжди пам’ятати заради миру й спокою в державі, а Верховна Рада не повинна продукувати суперечливі гуманітарні ініціативи, що ведуть до загострення відносин, а всіляко сприяти єдності», – підсумувала Тамара Іщенко.