На Сумщині можуть змусити повернути державі субсидію 57 тисяч жителів

Як повідомили в Департаменті соціального захисту населення облдержадміністрації, у Сумській області Міністерством фінансів України за 2020 рік проведено верифікацію соцвиплат по 444,7 тис. одержувачів і виявили 73,4 тис. випадків, коли одержувачі вимагали додаткових перевірок.


У 78% таких випадків підтверджено наявність порушень. Як відомо, за підсумками місцевих перевірок, наприклад, можуть змусити повернути державі субсидію.

Саме по субсидіях і виявили найбільше невідповідностей – 71% від загальної кількості. Найбільш поширеними проблемами є: виплати вже після смерті одержувача; виплати сім’ям, які зробили покупки більш ніж на 50 тис. гривень; виплати тим, у кого є автомобіль, з дати випуску якого пройшло менше 5 років; отримання субсидій одночасно за двома різними адресами.

З 1 січня 2021 року запроваджено превентивна верифікація інформації, яка подається громадянами при зверненні за державною допомогою. Міністерство фінансів створило інформаційно-аналітичну платформу верифікації, об’єднує в одному місці інформацію про реципієнта з багатьох джерел.

Як повідомлялося, незаконні соціальні виплати можуть бути повернуті до державного бюджету. По кожному випадку проводиться додаткова перевірка, після чого будуть звернення до суду. У Департаменті соціального захисту населення облдержадміністрації навели найпоширеніші приклади таких ситуацій.

1. При звернені за наданням житлової субсидії громадянка не зазначила у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, що у власності є транспортний засіб з дати випуску, якого минуло менше 5 років, а також не повідомила протягом 30 календарних днів, що її чоловік здійснив покупку автомобіля. Загальна сума переплати за період з 01.10.2018 по 30.04.2020 становить 16412,12 гривні.

2.  Під час одержання житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг громадянка не повідомила протягом 30 календарних днів, що про здійснення покупки транспортного засобу, вартість якої на дату покупки перевищує 50 тис. гривень. Загальна сума переплати за період 01.05.2018 р по 29.02.2020р становить 12844,93 гривні.

3. Заявником не задекларовано транспортний засіб менше 5 років з дати випуску (скутер – дата випуску 2017 рік та 14.09.2018 зареєстрований, згідно генерального доручення цього ж дня на володіння та користування, експлуатація та користування на іншу особу). Загальна сума переплати за період з 01.11.2018 по 29.02.2020 склала 26 414,23 гривні.

4. Заявником не повідомлено про зміну складу зареєстрованих осіб домогосподарства. Загальна сума переплати за період 5642,26 гривні.

Довідково. Нагадаємо, в Україні існує три етапи перевірок отримувачів субсидій:

– превентивна верифікація – в режимі реального часу, коли людина звертається за державною допомогою;

– поточна верифікація – в процесі призначення допомоги;

– ретроспективна верифікація – після виплат від держави.

Після цих трьох етапів органи соціального захисту населення здійснюють додаткову перевірку і визначають, чи потрібно людині повернути отримані гроші.