На Сумщині на 4% зменшилось споживання газу

ПАТ «Сумигаз» за 7 місяці 2017 року здійснило розподіл 459,1 млн куб. м. природного газу, що на 4% менше у порівнянні з аналогічним періодом попереднього року.


Споживання природного газу побутовими споживачами залишилось на рівні минулого року й склало 239,6 млн куб. м. Проте в цьому році зменшили споживання блакитного палива юридичні особи. Так, ПАТ «Сумигаз» здійснило промисловим підприємствам розподіл 114,3 млн куб. м. природного газу, що на 11% менше ніж за 7 місяців 2016 року. Установи і організації, що фінансуються з державного бюджету, зменшили використання газу на 8%, отримавши 8,2 млн куб. м., підприємства ТКЕ – на 6%, 96,8 млн куб. м. Такі показники є несприятливими для роботи, адже через зменшення обсягів споживання газу ПАТ «Сумигаз» недотримує планові надходження та не може інвестувати необхідні кошти в забезпечення безперебійного газопостачання. До того ж, кризова ситуація із надходженням коштів поглиблюється ще й сезонністю споживання газу – коли в літній період воно значно зменшується у порівнянні із холодними порами року.

«Неопалювальний період є найбільш напруженим щодо надходження фінансів. Оскільки, при однаковій завантаженості та кількості персоналу, в один із літніх місяців компанія може отримати до 10 разів менше виручки, аніж в зимовий. Першочергово кошти спрямовуються на функціонування аварійно-диспетчерських та експлуатаційних служб. Через нерівномірне сезонне надходження коштів виникають труднощі у покритті витрат компанії, які йдуть на модернізацію газових мереж», – розповіла фінансовий директор ПАТ «Сумигаз» Світлана Рибальченко.

Тенденція зміни обсягів розподілу природного газу мережами Сумщини протягом 2016-2017 років

За чинної системи тарифоутворення, з однієї тисячі кубометрів розподіленого газу «Сумигаз» отримує 540,6 грн. Левова частка коштів, а саме – 40,8%, йде на оплату природного газу на виробничо-технологічні витрати, 41,5% – на зарплату робітників, решта – на забезпечення функціонування аварійних служб, організацію роботи сервісних центрів, встановлення, повірку лічильників, обслуговування мереж, тощо. За таких умов середній рівень заробітної оплати на підприємстві на третину менший ніж середній по промисловості в регіоні, що призводить до втрати кваліфікованих кадрів, які забезпечують рівень надійності та безпеки газорозподільної системи.

Довідка. ПАТ «Сумигаз» не отримує оплату від споживачів за природний газ. З 1 липня 2015 року це роблять газопостачальні підприємства, використовуючи розрахунковий рахунок спеціального призначення, з якого основна частина коштів автоматично за затвердженим алгоритмом направляється в НАК «Нафтогаз України».