На Сумщині розширили кількість місць із лікування наркозалежності
За даними Центру громадського здоров’я, нині у Сумській області є 43 вільних курси замісно-підтримувальної терапії (ЗПТ), що використовується для лікування наркозалежності.
– Сьогодні 588 жителів Сумщини – це пацієнти програми ЗПТ, – розповів Тарас Злиденний, директор КП Сумської обласної ради «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань». – Також маємо 43 вільних курси ЗПТ (переважно метадонової терапії), тож люди, які прагнуть зав’язати із вживанням опіоїдних наркотичних речовин, можуть звертатися до найближчого сайту замісної-підтримувальної терапії для отримання лікування.
Наразі на території Сумської області діє 10 таких закладів (сайти ЗПТ), де наркозалежні можуть щодня отримувати препарати програми. Лікар-нарколог також нагадав, що замісна підтримувальна терапія є визнаним у світі та найбільш економічно ефективним методом лікування осіб із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів.
Лікування препаратами ЗПТ має довгу історію: метадон використовують у світі з 1960 року, бупренорфін — із 1976.
Упровадження ЗПТ особам з опіоїдною залежністю у Сумській області розпочалося ще 12 років тому. Навесні 2008 року перші 20 пацієнтів почали щоденно відвідувати кабінет ЗПТ у КЗ Сумської обласної ради «Обласний наркологічний диспансер» (з 01.10.2019 – КНП Сумської обласної ради «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань») і отримувати лікування препаратом “Еднок” (бупренорфіну гідрохлорид) та медико-соціальні послуги. Згодом лікування було розпочато і препаратами метадону гідрохлориду.
Додамо, що науково доведено: участь у програмі ЗПТ має такі переваги для наркозалежних: дає змогу зменшити вживання заборонених опіоїдів, знизити рівень злочинності; зменшити смертність у результаті передозувань та передчасну смертність, що пов’язана із вживанням наркотиків; покращити соціальне життя (працевлаштування, відновлення зв’язків, батьківських обов’язків тощо), зменшити ризиковану поведінку, пов’язану з поширенням ВІЛ-інфекції, гепатитів B і C серед людей, які вживають наркотики ін’єкційно; покращити профілактику передавання ВІЛ від матері до дитини, створити умови для ефективного лікування СНІДу, туберкульозу і супутніх захворювань; покращити соматичне здоров’я пацієнтів.
В Україні програму ЗПТ впроваджують із 2004 року, а з 2017 – її повністю фінансує держава. За оцінними даними біоповедінкового дослідження, в України налічується 317 000 людей, які вживають наркотики ін’єкційно.