Обласні депутати звернуться до керівників країни з проханням утворити на території Сумщини 5 районів

Обласні обранці планують відправити зверенення, якщо воно буде підтримано більшістю на найближчій сесії облради, до Президента України, Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України з приводу необхідності утворення на території Сумської області 5 районів.


Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України за пропозицією «Центру розвитку місцевого самоврядування» у Сумській області представлено проект Моделювання системи адміністративно-територіального устрою області, в якому передбачається укрупнення районів області та зменшення їх кількості до 4.

У документі йдеться: “Зменшення кількості районів у Сумській області до 4 спричинить ускладнення доступу до ряду адміністративних послуг. Адже запропонованою системою моделювання задекларовано наступні принципи визначення центрів нових одиниць АТУ субрегіонального рівня:

– міста – обласні центри та міста, що мають чисельність постійного населення не менше 50 тис. осіб, якщо вони розташовані на відстані не ближче 30 кілометрів від межі міста – обласного центру;

– зона доступності до центрів нових районів визначається від межі такого населеного пункту по автомобільних дорогах у межах 60 кілометрів;

– якщо за межами зони доступності міст, які зазначені у попередніх пунктах, проживає як понад 150 тисяч жителів, так і менше, на такій території може бути сформований інший центр;

– центрами районів таких територій можуть бути населені пункти, що мають чисельність населення більше 10 (менше 150 тис. жителів – 20) тис. осіб та розташовані за межами 30-кілометрової зони доступності до міст обласних центрів та міст із населенням більше 50 тис. осіб.

За результатами системного аналізу цих принципів очевидно, що даний варіант створення Конотопського району є не оптимальним. Він створить значні незручності для жителів населених пунктів Липоводолинського та Недригайлівського районів, які для отримання адміністративних послуг змушені будуть спочатку їхати до м. Ромни, а потім добиратись до м. Конотоп. Крім того, слід урахувати, що значна частина населення Липоводолинського району та частина жителів Роменського району проживають на відстані понад 90 км від м. Конотоп, що є неприпустимим для забезпечення доступності адмінпослуг та не відповідає Методичним рекомендаціям щодо критеріїв формування адміністративно-територіальних одиниць субрегіонального (районного) рівня Мінрегіонбуду.

Разом з тим м. Ромни відповідає запропонованим принципам визначення центрів нових одиниць АТУ субрегіонального рівня, а саме:

– є містом обласного значення та має понад 20 тис. жителів – близько 40,0 тис. жителів;

– належить до визначених Мінрегіонбудом міст із найбільшою концентрацією органів влади, в якому розміщено 4 міжрайонних та 7 районних терпідрозділів ЦОВВ, місцева прокуратура та окружний суд, тобто так само як і в містах Шостка та Охтирка, які запропоновані до визначення центрами районів;

– за межами 60-кілометрової відстані від м. Конотоп проживає найбільша кількість населення із запропонованих до утворення районів: понад 114,0 тис. жителів, з них саме за рахунок Роменського, Недригайлівського та Липоводолинського районів понад 111,0 тис. жителів, у тому числі жителі м. Ромни;

– розташоване на відстані понад 50 км від м. Конотоп – 68, 3 км.

Також необхідно враховувати аграрну спрямованість цих трьох районів і сталі економічні та соціальні зв’язки з підприємствами, установами та закладами Роменського району жителів Недригайлівського та Липоводолинського районів, які на сьогодні більшість адміністративних послуг отримують саме в м. Ромни.

Негативним чинником запропонованого Мінрегіонбудом варіанту укрупнення районів області є також відсутність прямого сполучення між більшістю населених пунктів цих трьох районів з м. Конотоп та вкрай незадовільний стан автомобільних доріг.

Також додатково зазначаємо, що на сьогодні жителі Кролевецького району отримують адміністративні послуги у трьох регіонах ‑ Шостці, Глухові та Конотопі, а тому приєднання цього району до Конотопського не створить жодних незручностей, ураховуючи розвинену транспортну інфраструктуру – автомобільну дорогу міжнародного значення та залізницю.

Зважаючи на викладене, з метою створення найбільш прийнятних умов життєдіяльності для населення області та ураховуючи принципи визначення центрів нових одиниць АТУ субрегіонального рівня, а також малозаселеність території Сумської області, депутати Сумської обласної ради пропонують утворити на території області 5 районів, а саме:

– Сумський район (із приєднанням Білопільського, Лебединського та Краснопільського районів);

– Конотопський район (із приєднанням Буринського, Кролевецького та Путивльського районів);

– Охтирський район (із приєднанням Великописарівського та Тростянецького районів);

– Роменський район (із приєднанням Липоводолинського та Недригайлівського районів);

– Шосткинський район (із приєднанням Середино-Будського, Ямпільського та Глухівського районів).

Запропонований варіант дозволить створити максимально наближено рівнозначні за розміром територій та кількістю проживаючого на них населення райони (крім Сумського), що сприятиме вирівнюванню навантаження у цих районах як на місцеві органи влади, так і на терпідрозділи ЦОВВ, для більш якісного надання ними адміністративних послуг жителям області, та знизити соціальну напругу серед населення області, пов’язану із запланованими змінами в адміністративно-територіальному устрої”.