Селяни заблокували молоковози на Сумщині

Люди вимагають підвищити закупівельні ціни на молоко, але чиновники пропонують альтернативний варіант, повідомляє сайт segodnya.ua.


Фермери відмовляються здавати молоко, бо ціну на нього знизили з 6 грн в 2018 року початку року до 3,5 грн. На заводі пояснюють – ціни впали, тому що фермери здають неякісне молоко. Мирити сторони взялися чиновники.

Пенсіонерка Валентина Майборода називає корів Юлію і Марту своїми годувальницями. Жінка щодня здає близько 20 літрів молока закупникам з заводу, тому що маленькою пенсії не вистачає на життя. Але платити за молоко стали так мало, що тепер господиня залишає все надоєне будинку.

Місцеві жителі домовилися з сусідами влаштувати протест біля молоковоза, тому з шести гривень літр молока подешевшав до трьох з половиною. До того ж виплати почали затримувати.

"Молоко вже по 3,5 грн. Обіцяють по 2,7 грн, а там – і по дві", – обурюється місцевий житель Віктор Білашенко.

Сільський голова с. Яструбиного Микола Стрижак приєднався до протесту – адже він теж тримає корову.

"Сьогодні в селі особливо немає, де працювати. Арграріі використовують високотехнологічні методи. А у нас багато жінок. Їм теж треба до пенсії допрацювати і за щось отримувати гроші, щоб хоча б жити нормально, дітей підтримувати", – говорить Стрижак.

Молоковозам довелося повернутися на завод порожніми. Керівництво підприємства пояснює – ціни впали через низьку якість молока.

"До цього молоку ще потрібно 20% ПДВ державі додати. Якщо ми його купили, то автоматично 20% віддали державі. Плюс доставка. А ще ж низька якість – люди зібрали вершки, додали води, додали солі", – нарікає директор молокозаводу В'ячеслав Пелех .

На молокозаводи Сумської області лише третина молока надходить з приватних господарств. Ця сировина найнижчого класу і вимагає великих витрат на фільтрацію.

Через це місцева влада планує підтримати дрібних виробників.

"У цьому році передбачається підтримка з обласного бюджету на розвиток молочного фермерства для дрібнооптових виробників в розмірі понад 2 млн грн. Ця підтримка передбачає компенсацію витрат, пов'язаних з купівлею доїльних установок вітчизняного виробника, а також установок для первинної обробки молока", – розповів директор департаменту агропромислового розвитку Сумської ОДА Олександр Маслак.

Фінансування передбачено тільки для молочних кооперативів. Зараз в Сумській області 650 таких підприємств. Виробництво молока там автоматизовано, а тому закупівельна ціна в рази вища за ту, що платять селянам. Тому замість мітингів людям пропонують об'єднуватися в міні-ферми.

Раніше повідомлялося, що в Україні стало невигідно тримати корів. У Раді вже вимагають, щоб Кабмін зафіксував мінімальну закупівельну ціну на молоко у виробників.

Крім того, в Україні вимирає поголів'я свиней – кількість цих тварин скоротилася на 8,2% – до 6,12 млн голів. В цілому поголів'я великої рогатої худоби (ВРХ) в Україні станом на 1 січня 2018 року склало 3,628 млн голів. Це на 1,5% менше, ніж на аналогічну дату 2017 року. Як раніше відзначали експерти, на ситуацію з поголів'ям свиней в Україні негативно вплинула епідемія африканської чуми (АЧС).