У Сумському лісгоспі боротьба з короїдом триває

Тема збереження зелених насаджень поблизу міста надзвичайно важлива. Тому, коли минулого року через враження верхівковим короїдом урочища Сосняк поблизу мікрорайону Баранівка довелось проводити вибіркові санітарні рубки, це викликало  великий суспільний резонанс серед мешканців мікрорайону та громадських активістів міста.


«Всього минулого року в урочищі Сосняк зафіксували 31 осередок враження загальною площею близько 84 га», – говорить головний лісничий Сумського лісгоспу Микола Щербак.

Аби врятувати ліс, підприємство вдавалось до різних альтернативних заходів: заселяли мурахо-жука, проводили підживлення насадження, розвішували гніздівлі для птахів.

Сподівались, що цього року стан насадження покращиться, всихання припиниться. Та, нажаль, після чергового обстеження було виявлено п’ять ділянок (20,5 га),  на яких сосна мала ознаки враження.

«На чотирьох з них вже проводилась рубка минулого року, а одна ділянка «нова». Після розкряжовки стовбурів чітко спостерігається посиніння деревини – це результат враження грибами, що розносяться короїдами», – продовжує головний лісничий.

Про загрозу поінформували ДСЛП «Харківлісозахист». Висновок спеціалістів – дерева знищує короїд. Нажаль, локалізувати уражені дерева можна тільки вибірковою санітарною рубкою. Запевняють, що видалятимуть  лише ті дерева, які вже мають повністю або частково відмерлу крону.

(З дозвільними документами можна ознайомитись на сайті Сумського лісгоспу у розділі Лісгосп інформує, посилання тут.)

«Нажаль, серед населення вчергове розповсюджується інформація про те, що рубками готують ділянки під забудову. Наголошуємо, що ці чутки є абсолютно безпідставними. Весною  на галявинах, що утворились після минулорічних рубок, спільними зусиллями працівників держлісгоспу та громадськості в урочищі вже були висаджені молоденькі сосни та берізки», –  наголошує Микола Щербак.

Проблема сплеску популяції верхівкого короїда типова не лише для нашої бласті. Від засилля цієї шкідливої комахи постраждали лісові масиви Європи, на Україні – західних областей. Цей шкідник – не новий, він і раніше тут був, але такої масової шкоди не завдавав. Поки що не зрозуміло, що спровокувало його поширення  – теплі зими, посушливе літо чи ще якісь природні фактори. Якщо раніше дерево за рахунок тургорного тиску виділення живиці могло саме захищатися від личинок короїда, то останніми роками за рахунок зміни клімату  вже не може подолати їх наступ. Тому соснові ліси під загрозою всихання.

КОРОЇД у лісах Європи. Тільки за перші чотири місяці 2019 року обсяг експорту деревини з Німеччини виріс на 61% в порівнянні з аналогічним періодом 2018 року.

З початку 2019 року і до середини вересня загальний обсяг пошкодженої в Німеччині деревини склав близько 25 млн м3.

В Австрії в 2019 році вперше в історії більше 50% всіх рубок уло пов’язано з заготівлею пошкодженої деревини. Надзвичайно складне становище склалося також у Франції та Бельгії (в 2018 році 500 тис. М3 деревини ялини постраждало від жука-короїда). Цього року передбачуваний обсяг деревини, заготовленої на пошкоджених цим шкідником ділянках, складе 0,8-1 млн м3).

Площа лісів, яка була спустошена у цьому році з-за посухи та нашестя короїда у Чехії оцінюється у 66 тис. га. У даний час у безпосередній небезпеці знаходиться близько 450 млн. кубометрів хвойної деревини, що складає половину лісів Чеської Республіки.