Якщо держава не зробить дієвих кроків назустріч бізнесу, дуже багато підприємств не зможе вийти з кризи

За останніми даними, в Україні під час карантину закрилася майже третина підприємств. Але навіть ті бізнеси, яким вдалося не закритися, стрімко втрачають прибуток і скорочують штат співробітників.


Найбільше страждає малий бізнес, особливо сфера обслуговування та ринку громадського харчування. Офіцер, учасник АТО, який три роки захищав країну на Донбасі, Вадим Міщенко відчув на собі наслідки карантину.

Повернувшись з війни він вирішив створити соціальний проєкт і відкрив разом з дружиною кав’ярню, у якій надавали значні знижки для учасників АТО та правоохоронців. Ще місяць тому у своїй крамниці-кав’ярні він готував смачну каву. Нині тут порожньо.

«Це – наш сімейний бізнес, яким ми заробляли на утримання двох малолітніх доньок. Зараз все закрилося. Майже місяць ми без роботи. Держава не допомагає. Наскільки продовжиться карантин – не відомо. Чим годувати дітей – відповіді немає. Зрозуміло, що вірус з’явився не очікувано і ніхто до ситуації не був готовий. Але хвороба мине. І це вже очевидно на прикладі інших країн. А ось якщо сьогодні Україна не подасть руки допомоги бізнесу, то люди просто не виживуть. Бо економічні наслідки будуть набагато серйознішими, ніж наслідки від коронавірусу», – упевнений підприємець.

Він уже рахує збитки, і зізнається – найгірший сценарій для нього – це банкрутство.

Депутат обласої ради, голова регіональної організації Опозиційної платформи – За життя Олександр Стрельченко погоджується з підприємцем – прогнози невтішні.

«У цей скрутний час багато країн допомагають своїм громадянам, а у нас залишають один-на-один зі своїми проблемами. США, Італія, Франція, Німеччина, розуміючи, що саме малий та середній бізнес – основа здорової економіки, запровадили для них пільгові кредити, податкові канікули, ввели мораторій на оплату оренди комерційних приміщень. Вони надають одноразову грошову допомогу бізнесу. Що маємо в Україні? Канікули на сплату ЄСВ фізичним особам-підприємцям, податку на нерухоме майно і плати за землю на березень-квітень. Чи достатньо таких дій? Ми розуміємо, що навряд», – говорить депутат-опозиціонер.

Він упевнений, що зараз потрібен комплекс захисних заходів в усіх напрямках і галузях.

«Ми будемо на найближчій сесії обласної ради звертатися до керівництва країни, аби вони розробили механізми, які пом’якшать кризу в національній економіці. Це повинні бути доступні кредити і податкові канікули для бізнесу, підтримка підприємств, що постраждали від кризи,  грошова допомога держави для працівників, відправлених на вимушений карантин», – наголошує Олександр Стрельченко.

Депутат переконаний, якщо держава не зробить дієвих кроків назустріч малому та середньому бізнесу, дуже багато підприємств не зможе вийти з кризи.